SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
Konkurs Senior-WIGOR - Edycja 2015
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> O roli inteligencji Klimontowa i gminy w życiu publicznym lokalnej społeczności / GMINNA RADA SENIORÓW
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tpk6
Administrator
PostWysłany: Śro 15:12, 10 Cze 2015


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 804
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna nabór ofert na tworzenie Dziennych Domów „Senior-WIGOR” w ramach Programu Wieloletniego „Senior-WIGOR” na lata 2015-2020 – Edycja 2015. W 2015 roku przeznaczono 30 mln zł na tworzenie oraz adaptację Dziennych Domów „Senior-WIGOR”, jak również wsparcie ich funkcjonowania poprzez partycypację w bieżących kosztach funkcjonowania. O dotacje mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego w całym kraju.

Celem strategicznym Programu jest wsparcie seniorów poprzez dofinansowanie działań jednostek samorządu terytorialnego w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior-WIGOR”, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek samorządu, charakteryzujących się niskimi dochodami lub wysokim odsetkiem seniorów w populacji ogółem lub brakiem infrastruktury pomocy społecznej służącej do realizacji usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób starszych poza miejscem ich zamieszkania.

Celem Programu jest w szczególności zapewnienie wsparcia seniorom (osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+) poprzez umożliwienie korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji, w tym oferty prozdrowotnej, obejmującej także usługi w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej, w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym. W ramach Programu przewiduje się udostępnienie seniorom infrastruktury pozwalającej na aktywne spędzanie czasu wolnego, a także zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego.

Oferty można składać od 8 czerwca do 30 czerwca 2015 r. Ofertę należy złożyć w Generatorze Ofert „Senior-WIGOR” wigor2015.mpips.gov.pl oraz w wersji papierowej w siedzibie właściwego urzędu wojewódzkiego.

Wymagany wkład własny to 20 % wartości projektu.

Termin składania ofert: od dnia 8 czerwca 2015 r. do dnia 30 czerwca 2015 r. do godz. 16.00 poprzez Generator Ofert: wigor2015.mpips.gov.pl .

Pytania dotyczące Programu oraz konkursu ofert należy kierować na adres [link widoczny dla zalogowanych] .
Informacje szczegółowe na temat Programu będzie można uzyskać w terminie od 8 czerwca 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. pod numerem telefonu (022) 237 00 48 oraz 603 339 678, w godzinach 9:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku.
Ogłoszenie na stronie MPiPS


Więcej informacji o Programie w zakłace: Program Senior-WIGOR
[link widoczny dla zalogowanych]

Źródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
tpk6
Administrator
PostWysłany: Sob 15:09, 25 Lip 2015


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 804
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

Wszyscy będziemy seniorami

Wypowiedź na portalu natemat.pl sprzed 4 miesięcy Ministra MPiPS Władysława Kosiniaka-Kamysz nt programu “Senior-WIGOR”:

“Chcemy w jednym miejscu stworzyć przestrzeń dla seniorów do spotkań towarzyskich, warsztatów kulinarnych, działalności społecznej, budowania więzi międzypokoleniowych. Także do opieki terapeutycznej i rehabilitacji. Domy seniora "WIGOR" odpowiedzą na wszystkie te potrzeby.
Dlatego rząd przyjął program „Senior - WIGOR”.Wspaniali ambasadorzy "Senior - WIGOR" (od lewej): Antoni Huczyński, czyli Dziarski Dziadek, DJ Wika, Aleksander Doba - podróżnik roku National Geographic, Jerzy Przyborowski - lekkoatleta, Gabriela Haczyk i Stanisław Kowalski - biegacze  fot. Lidia Sokal / MPiPS

W tym roku na tworzenie placówek zarezerwowaliśmy 30 mln zł. Zakładamy, że pozwoli to powstanie 100 wigorów. To początek, bo do 2020 roku przeznaczymy na ten cel 370 mln zł. Do 180 tys. na budowę domu seniora, do 70 tys. na jego wyposażenie oraz 200 zł miesięcznie na osobę - o takie środki będą mogły się ubiegać samorządy.

Dzisiaj jesteśmy jeszcze dość młodym jak na Europę społeczeństwem. Musimy jednak zdawać sobie sprawę ze skali wyzwań: spacerując ulicami polskich miast w 2035 roku, co czwarty napotkany przez nas przechodzień będzie miał więcej niż 65 lat, w 2050 roku - już co trzeci.

Dlatego tworzenie mądrej polityki senioralnej jest jednym z największych wyzwań stojących przed Polską. Musimy dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany demograficzne. To wielkie zobowiązanie młodego pokolenia wobec naszych rodziców i dziadków. Kiedyś i my będziemy seniorami.”

Źródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tpk6 dnia Sob 15:31, 25 Lip 2015, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
tpk6
Administrator
PostWysłany: Śro 14:59, 29 Lip 2015


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 804
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

119 domów Senior-WIGOR

“Znamy wyniki tegorocznej [2015] edycji konkursu na dofinansowanie dziennych domów Senior-WIGOR. Wsparcie otrzyma 119 samorządów. Najwięcej placówek powstanie w województwie śląskim i wielkopolskim.

Seniorzy chcą być aktywni. Spotykając się z nimi widzę, że pomysłów i energii im nie brakuje, często jednak nie mają gdzie realizować swoich pasji. Dom Senior-WIGOR to miejsce, gdzie będą mogli się spotkać oraz aktywnie spędzić czas w rodzinnej atmosferze – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

W tym roku dofinansowanie otrzyma 119 samorządów z całej Polski. W województwie śląskim i wielkopolskim powstanie po 14 placówek, po 11 w podkarpackim i mazowieckim, po 9 w małopolskim i dolnośląskim. W sumie samorządy otrzymają na ten cel ponad 25,3 mln zł. […]”

Więcej + lista beneficjentów czytaj…
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> O roli inteligencji Klimontowa i gminy w życiu publicznym lokalnej społeczności / GMINNA RADA SENIORÓW Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachfora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Bearshare


Regulamin