Autor Wiadomość
Alan
PostWysłany: Pią 22:47, 07 Wrz 2007    Temat postu:

Nareszcie nie będzie dyskusji dziesięciu osób pod tym samym nickiem, gdzie nie wiadomo, kto do kogo i o kim mówi Twisted Evil
tpk6
PostWysłany: Śro 15:51, 05 Wrz 2007    Temat postu:

W dzisiejszej 'Rz' pojawił się art.: Internauci nie będą rejestrować swoich stron WWW.
Ta nadzieja wynika z dwóch propozycji nowelizacji zapisu w prawie prasowym z 1984 roku (nie było jeszcze wtedy Internetu), który spowodował taki zamęt- poselskiej i Centrum Monitorowania Wolności Prasy (CMWP).

Projekt poprawki posła Waldemara Pawlaka sprowadza się do tego, aby Internet nie podlegał w zakresie publikacji periodycznych prawu prasowemu.

Z kolei CMWP proponuje, aby wśród witryn WWW wyróżnić tzw. strony prasowe i tylko na te nałożyć wymóg rejestrowania jako prasy.

Czas pokaże, jak dalej sprawa się rozwinie.
Z.Sz.
Jakub Przybylski
PostWysłany: Wto 22:32, 04 Wrz 2007    Temat postu:

Mam nadzieję, że to tylko tymczasowe - przyjemnie czyta się niektóre wypowiedzi 'gości', a na wprowadzenie obowiązku rejestracji jest według mnie trochę za wcześnie. Ale skoro jest takie prawo...

Krótkie info o konieczności rejestracji przydałoby się wrzucić na stronę główną forum.
tpk6
PostWysłany: Pon 20:40, 03 Wrz 2007    Temat postu: Od 4 września forum dostępne wyłącznie dla zarejestrowanych

Szanowni Państwo,

w ostatnich dniach media, w tym internetowe, licznie komentowały kontrowersyjne postanowienie Sądu Najwyższego z 26 sierpnia br. w sprawie stron www. Orzekł on mianowicie, że zarówno profesjonalne portale informacyjne, jak też strony amatorskie, np. ze zdjęciami rodzinnymi (w tym blogi, fora dyskusyjne) powinny być rejestrowane w sądzie tak samo jak czasopisma papierowe.
Pełna treść wyroku wraz z jego uzasadnieniem będzie dostępna jeszcze we wrześniu.

Niezależnie od treści, strony podlegają więc prawu prasowemu.
W praktyce oznacza to, że jeśli strona jest aktualizowana:
- częściej niż raz w tygodniu, powinna być zarejestrowana jako dziennik,
- jeśli rzadziej, a przynajmniej raz w roku – jako czasopismo
- ale oznacza to jednocześnie, że jeśli pojawia się, np. na forum pytanie do władz, to w myśl prawa prasowego są one zobowiązane udzielić na nie w ustawowym terminie odpowiedzi.

Postanowienie powyższe jest zapewne zgodne z literą prawa prasowego, lecz nie ma ono żadnego związku z rzeczywistością. W konsekwencji może wstrząsnąć polskim Internetem, gdyż obowiązek rejestracji dotyczyłby kilku milionów stron w Polsce, np. także strony UGm., szkół, parafii w Klimontowie, wędkarzy itp.
Jest to jednak przepis tak absurdalny, że może umrze zanim ożyje, bowiem z wielu miejsc płyną już sygnały o podjęciu działań zmierzających do jak najszybszej nowelizacji prawa prasowego z korzyścią dla dotychczasowej wolności słowa.

Dopóki sytuacja powyższa nie wyjaśni się TPK postanowiło z dniem 4 września 2007 roku zamknąć publiczny dostęp do Forum PTK pozostawiając go wolnym jedynie dla jego zarejestrowanych użytkowników.
Admin

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group