Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Pią 14:48, 20 Lut 2015    Temat postu:

Żory mają nową atrakcję turystyczną, powstało tam Muzeum Ognia.
To skarbnica wiedzy o żywiole. Teoria wzbogacona jest tu również praktyką. Zwiedzający rozpalają na przykład wirtualne ognisko w prehistorycznej jaskini czy przechodzą przez ścianę ognia. O tym, że ogień potrafi być niszczycielskim żywiołem, można przekonać się w sali, która wita rykiem pożogi, trzaskiem palących się budowli i czerwoną poświatą.
Te i inne atrakcje tylko w Żorach.

-----------
Czytaj też artykuły nt interaktywnego Muzeum Ognia w Żorach, np. http://podroze.onet.pl/na-weekend/w-zorach-otwarto-interaktywne-muzeum-ognia-nauka-poprzez-zabawe/xr90z?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=allonet1_turystykasem_dsa [admin]
Gość
PostWysłany: Pon 19:35, 25 Mar 2013    Temat postu:

Anonymous napisał:
Mamy już ekonto, ebook, epapierosa.
Okazuje się, że także jest eStrażak.
Może tu chodzi o pana Łukasza, bo mam nadzieję, że pan Tomek pozostaje strażakiem z krwi i kości.

Nie zapominajmy o e-radnym.

To bardzo cenna uwaga. Zapewne wszyscy docenią trud i zaangażowanie gościa i jego niezwykle konstruktywną wypowieź w tym właśnie temacie (co mnie osobiście bardzo zastanawia) - mod T.P.
Tomek Psiuch
PostWysłany: Pią 21:56, 22 Mar 2013    Temat postu:

Dokładnie. Jest tak, jak Pan pisze.
Gość
PostWysłany: Pią 10:32, 22 Mar 2013    Temat postu:

Mamy już ekonto, ebook, epapierosa.
Okazuje się, że także jest eStrażak.
Może tu chodzi o pana Łukasza, bo mam nadzieję, że pan Tomek pozostaje strażakiem z krwi i kości.
Marek Mądry
PostWysłany: Śro 17:18, 04 Kwi 2012    Temat postu:

Przy ulicy Przecławskiej 8 w Warszawie mieści się przedsiębiorstwo Promat, specjalizujące się w technice ochrony przeciwpożarowej w budownictwie lądowym. Celem Promatu jest pełne techniczne zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektu poprzez kompleksową koncepcję ochrony ppoż. i system rozwiązań "z jednej ręki".

www.Promattop.pl
Marek Mądry
PostWysłany: Sob 9:37, 04 Cze 2011    Temat postu:

Firma BOSCH poleca automatyczną czujkę pożarową serii 420, która wyposażona jest w technologię inteligentnego przetwarzania sygnału oraz Dual Ray.
Umożliwia najszybsze wykrywanie pożaru oraz ograniczenie liczby fałszywych alarmów, zapewniając najwyższy poziom ochrony i niezawodności w każdym środowisku.

Warto także zainteresować się innym produktem tej firmy, tj. modułową centralą sygnalizacji pożaru serii 5000.
Wprowadzenie modułowej centrali sygnalizacji pożaru firmy Bosch to prawdziwa rewolucja na rynku systemów zabezpieczeń pożarowych. Modułowa konstrukcja umożliwia łatwe skonfigurowanie systemu oraz jego rozbudowę - od pojedynczej samodzielnej centrali po złożoną sieć w pełni wyposażonych central.

Więcej na: www.boschsecurity.pl
Marek Mądry
PostWysłany: Pon 13:52, 23 Maj 2011    Temat postu:

Zainteresowanym systemami bezpieczeństwa pożarowego i nie tylko polecam stronę: www.gesecurity.eu
Działają już na polskim rynku, m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie.
Tomek Psiuch
PostWysłany: Pon 11:16, 16 Maj 2011    Temat postu:

Zestaw ratownictwa medycznego PSP-R1, PSP-R2



W czasie akcji ratowniczej, w której uczestniczą również służby ratownicze, możemy spotkać się z zestawem ratowniczym PSP-R1. Zestaw ten zapewnia wykonywanie czynności ratowniczych zgodnych z wytycznymi realizacji zadań ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, opracowanych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 stycznia 1999 roku, także z "Założeniami ratownictwa medycznego w KSR-G" zatwierdzonych w kwietniu 1998 roku przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

W skład zestawu ratowniczego PSP-R1 wchodzą:

Zabezpieczenie lub/i przywrócenie drożności dróg oddechowych

a/ komplet rurek ustno-gardłowych 00, 0, 1, 2, 3, 4 Gudela
b/ ssak mechaniczny ręczny Laerdala V-VAC; dwa pojemniki na wydzieliny, łącznik i cewnik
Prowadzenie oddechu kontrolowanego lub wspomaganego oraz tlenoterapii
a/ worek silikonowy samorozprężalny Laerdala z maskami nr 3-4 i 4-5 oraz rezerwuarem tlenu, zastawkami pacjenta i rezerwuaru, filtry bakteryjne 5 szt.
b/ butla tlenowa aluminiowa 2,7l Luxfer z możliwością napełnienia do 200 barów + reduktor z szybkozłączem typu AGA O2 z przepływomierzem obrotowym 0-25l/min wersja standard DIN i przewodem tlenowym, przewód tlenowy 10m
c/ 2 zestawy do tlenoterapii biernej (dla dorosłych i dla dzieci)

Zapewnienie komfortu termicznego

- koc ratunkowy przeciwwstrząsowy foliowy 5 szt.

Tamowanie krwotoków i opatrywanie ran


1. Zestaw opatrunkowy
- opatrunek osobisty
- kompres gazowy jałowy 9x9
- kompres gazowy jałowy 5x5
- gaza opatrunkowa jałowa 1m□
- gaza opatrunkowa jałowa 1/4 m□
- opaski opatrunkowe dziane wąskie
- opaski opatrunkowe dziane szerokie
- chusta trójkątna
- bandaż elastyczny o szer. 10 cm
- bandaż elastyczny o szer. 12 cm
- siatka opatrunkowa CODOFIX rozmiar 1
- siatka opatrunkowa CODOFIX rozmiar 2
- siatka opatrunkowa CODOFIX rozmiar 3
- siatka opatrunkowa CODOFIX rozmiar 6
- przylepiec z opatrunkiem 6 cm x 1 m
- przylepiec bez opatrunku 5 cm x 5 m

2. Zestaw uzupełniający:
- plastikowy pojemnik do płukania gałki ocznej
- rękawiczki lateksowe jednorazowe
- worek plastikowy na odpady 20 l
- folia do przykrywania zwłok
- płyn do dezynfekcji rąk - opakowanie 250 ml
- nożyczki opatrunkowe z kulką
- nóż do cięcia pasów z młotkiem

Unieruchamianie złamań oraz podejrzeń złamań i zwichnięć

a/ kołnierz regulowany firmy Laerdal "Stifneck Select", kołnierz pediatryczny firmy Laerdal "Stifneck Pediatric", kołnierz pediatryczny firmy Laerdal "Stifneck Baby No-neck"
b/ deska "BaXstrap" firmy Laerdal z pasami mocującymi (4 szt. w komplecie) i uniwersalnym unieruchomieniem głowy Speed Blocks
c/ zestaw szyn Kramera (w oddzielnej torbie)

Opatrywanie oparzeń

Zestaw opatrunków hydrożelowych po 4 sztuki: 10x10; 20x45, opatrunek hydrożelowy na twarz.

Torba transportowa o miękkich wewnętrznych ścianach, z tkaniny trudnozapalnej, wodoodpornej, z uchwytami umożliwiającymi transport w ręku, na ramieniu i na plecach z łatwym dostępem do niezależnych przegród na sprzęt i materiały medyczne, oznakowana krzyżem św. Andrzeja, elementami odblaskowymi i plakietką identyfikacyjną PSP-R1.
Tomek Psiuch
PostWysłany: Pon 11:07, 16 Maj 2011    Temat postu:

Komora dymowa

Co to jest, po co to komu?



Komora służy strażakom do ćwiczeń. To nic innego, jak symulator warunków, jakie ratownik może napotkać w trakcie prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej w zadymionym pomieszczeniu. Są tu ustawiane różne konstrukcje, imitujące ciasne przejścia i przeszkody. Mogą to być rury, klatki, włazy, pochylnie, meble, opony, pudła, rowery i wiele innych… gratów. Warunki w komorze są zbliżone do pożaru, ale w czasie prawdziwej akcji dochodzi jeszcze stres, ciemności i temperatura.

Celem zajęć doskonalących w komorze dymowej jest przygotowanie i sprawdzenie strażaków-ratowników, w zakresie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i ubraniach ochronnych podczas:

1) pracy przy dużym obciążeniu psychofizycznym (zmęczenie, brak widoczności, zadymienie, ograniczona przestrzeń, podwyższona temperatura, hałas),
2) poruszania się w nieznanym i skomplikowanym przestrzennym układzie komunikacji poziomej i pionowej.

Strażak w pełnym rynsztunku, z butlą tlenową na plecach, maską na twarzy, musi pokonać tor przeszkód. Komora wypełnia się sztucznym dymem… i wchodzimy. W jednej chwili gasną światła, ale włącza się szereg innych „niespodzianek”: strażackie „koguty”, pojawiają się błyski symulujące płomienie. Dramaturgii dodają inne niesamowite efekty dźwiękowe, takie jak krzyki spanikowanych ludzi, wołania „pomocy”, „ratunku”, odgłosy akcji ratowniczej, tłuczonego szkła, walących się ścian, cieknącej wody itp., oddające możliwie dokładnie realia pożaru. Całość robi niesamowite wrażenie. Kierunek i układ przejść, klatek i pozostałych utrudnień można zmieniać dowolnie, by dany tor nie okazał się z czasem zbyt łatwy.



Szkolenie polega na pokonaniu przez roty (rzadko indywidualnie) w aparatach ODO (ochrona dróg oddechowych) treningowego labiryntu pomieszczeń, które znajdują się nawet na różnych poziomach i dodatkowo mają zabudowane przeszkody w postaci np. przesuwanych i zamykanych drzwi, włazów, rur, przez które należy przejść w określonej kolejności. Często są tu również „drogi” alternatywne lub ślepe zaułki i trzeba niekiedy się solidnie namęczyć, jak wyjść z wyreżyserowanej „opresji”.
Ćwiczenie nie polega na jak najszybszym przejściu przez komorę (jak sądzą niektórzy), ale na zapoznaniu się ze sprzętem ODO, jego możliwościami i ćwiczeniem współpracy członków danej roty w ekstremalnych warunkach. W komorze dymowej przede wszystkim trzeba sobie pomagać. Jeżeli ktoś o tym zapomina, chciałby uciekać i zaczyna panikować (zdarzają się takie przypadki), to lepiej niech sam zrezygnuje z wyjazdów do zadań ratunkowych, lub po prostu zmieni zawód. Dobra kondycja fizyczna i dobrze przyswojone umiejętności strażackie, odgrywają ogromną rolę. Jak kolega nie pomoże, ucieknie, można już nie wyjść z budynku (pomieszczenia)… i dlatego warto trenować, by tego uniknąć.
Cały czas w trakcie ćwiczenia, strażacy są pod stałym nadzorem kierownika ćwiczenia danej komory (instruktor PSP), a ich poczynania są monitorowane przez szereg czujników, detektorów i kamer termowizyjnych. W razie niebezpieczeństwa, ćwiczenie jest natychmiast przerywane, powietrze oddymiane, a nieszczęśnik wyciągany przez wyjście awaryjne.

Po szkoleniu nie otrzymuje się żadnego zaświadczenia. Szkolenie znajduje się w programie, które teoretycznie powinien przejść każdy strażak biorący udział w akcjach ratowniczych. Jak to jest w praktyce każdy wie. Szkolenie pozostawia jednak niezapomniane wrażenia.

Gdzieś przeczytałem, że Pan Prezes Pawlak wymyślił swego czasu aby szkolić się przez Internet. Dla każdego poważnego strażaka to bzdura totalna. Owszem, jest to dobre źródło do poszerzania wiedzy, jednak nic nie zastąpi założenia aparatu ODO na plecy, maski na twarz i przejściu przez komorę. Niekiedy dochodzą też inne elementy szkolenia np. po wyjściu z komory, trzeba przy pomocy zawartości torby R1 i przeprowadzić resuscytację na fantomie.
To jest to.
Marek Mądry
PostWysłany: Pią 17:06, 25 Mar 2011    Temat postu:

www.znaki-tdc.com
To adres internetowy producenta wszelkiego typu znaków bezpieczeństwa, tablic, piktogramów. W tym także fotoluminescencyjnych znaków ochrony przeciwpożarowej.
Oferta naprawdę imponująca.

Natomiast z nowoczesnym systemem sygnalizacji pożaru FAP500 można zapoznać sie poprzez stronę: www.miwiurmet.com.pl
Tomek Psiuch
PostWysłany: Pon 13:44, 28 Lut 2011    Temat postu:

Robot Talon i jego wersje Brokk i Black Max.

Network Rail oraz London Fire Brigade testują od roboty zaprojektowane specjalnie do lokalizowania i monitorowania temperatury w pożarze.

Roboty zostały do tego celu zaadaptowane przez Qinetiq. Mają one za zadanie skrócić czas poszukiwań i umożliwić zmniejszenie strefy zagrożenia, która w praktyce uniemożliwia normalne funkcjonowanie ludzi w bezpośrednim sąsiedztwie pożaru. TALON jest niewielkim, lekkim i wytrzymałym robotem, poruszającym się na parze gąsienic, skonstruowanym w Massachusetts przez firmę Foster-Miller. W zależności od wyposażenia, robot TALON może działać jako urządzenie rekonesansowe, zwiadowcze, jako saper lub nawet jako robot bojowy.



W zależności od wyposażenia, wersja TALONA przeznaczona do rekonesansu waży 27 lub 54 kg. Nie jest w pełni autonomiczny – steruje nim zdalnie z bezpiecznej odległości człowiek (odległość operatora do robota wynosi maksymalnie 1 km), korzystając z walizeczki z dwoma joystickami i monitorem, na którym widać obraz z zamontowanych na robocie kamer. Komunikacja pomiędzy robotem a operatorem może odbywać się drogą radiową lub łączem światłowodowym. Talon porusza się praktycznie po każdym terenie: poprzez piaski, śnieg, forsuje przeszkody wodne i wspina po schodach, jest nawet w stanie poruszać się pod wodą (na głębokości do 30 m ). Jego maksymalna prędkość to 6,5 km/godz. Jest wyposażony w różne systemy wizyjne, pozwalające widzieć otoczenie w kolorze, odcieniach czarno-białych, w podczerwieni i wizji nocnej. Robot może pracować w każdych warunkach pogodowych.

Litowo-jonowe baterie zapewniają mu maksymalnie siedmiodniową aktywność bez międzyładowania. W przypadku pracy robota przy normalnych prędkościach jazdy, bateria wystarcza na 8,5 godziny pracy.

Odmiany robotów TALON:

- standardowy TALON - Regular (IED/EOD) TALON - wyposażony w czujniki o różnorodnym przeznaczeniu i manipulator robotyczny służy do rozbrajania min i ładunków wybuchowych.

- TALON do zadań specjalnych (SOTAL) - Special Operations TALON - nie posiada manipulatora robotycznego, ale jest wyposażony w kamery kolorowe umożliwiające widzenie w dzień i w nocy oraz w systemy nasłuchujące.

- TALON SWORDS (Special Weapons Observation Reconnaissance Detection System) - wersja bojowa robota TALON.
W 2004 roku magazyn Times zaliczy robota SWORDS to jednego z najbardziej zadziwiających wynalazków.

- TALON HAZMAT - robot wyposażony w czujniki wybranych substancji chemicznych, gazów, temperatury, skażenia radioaktywnego lub biologicznego. Wyniki pomiarów pobierane przez robota są wysyłane w czasie rzeczywistym do stacji operatorskiej. Wersja HAZMAT dostępny jest od 2004 roku.

- TALON Responder został zaprojektowany dla służb bezpieczeństwa publicznego i jest kierowany do takich instytucji jak policja, straż miejska, straż pożarna czy ekipy ratunkowe. TALON Responder wyposażony jest w podobny osprzęt jak jego wojskowa wersja (ramię robotyczne z chwytakiem, kamera kolorowa, uniwersalna jednostka kontrolna), jest jednak od niego tańszy.

- TALON SWAT - wersja robota kierowana do służb specjalnych, takich jak np. amerykańskie SWAT (Special Weapon and Tactics), MP (Military Police) lub służby antyterrorytyczne. Jest to taktyczna odmiana robota, wyposażona w systemy nasłuchowe i głośnik, system wizji nocnej, kamery termiczne oraz zestaw broni możliwych do zamontowania (z ostrą amunicją lub gumowymi pociskami, elektroniczne tasery z namierzaniem laserowym i inne).

Wszystkie odmiany robota TALON mogą być sterowane z jednej, uniwersalnej stacji kontroli.

Cena jednego egzemplarza robota TALON w wersji podstawowej wynosi od 60 000 dolarów do około 230 000 dolarów za egzemplarz z przeznaczeniem specjalnym, jednak jak zapewnia producent, koszt ten może zostać zredukowany do przedziału 150-180 tysięcy dolarów w przypadku gdy robot wejdzie do produkcji masowej.
Tomek Psiuch
PostWysłany: Pon 13:39, 28 Lut 2011    Temat postu:

Robot Firegard

Zaprezentowane poniżej zdjęcie nie sugeruje jednoznacznie co to jest. Jest to jednak najnowszy pomysł na bardzo użyteczny gadżet dla strażaków. Pomimo dziwnego wygładu (nieco jak owad, trochę jak statek kosmiczny) jest wstanie dostarczyć strażakowi niezbędnych informacji przed podjęciem ważnej decyzji wejścia w rejon zagrożenia.



Koła w kształcie wiatraków, odporna na ogień obudowa, sensory pozwalają robotowi Firegard dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsca, przesyłając strażakowi odczyt o warunkach panujących w danym pomieszczeniu. Zarówno dane dotyczące temperatury czy obraz wideo z palącego się pomieszczenia mogą być bardzo przydatne.

Koncepcja powstała w Berlinie i póki co jest tylko propozycją. Prawdopodobnie, tego typu gadżety będą coraz bardziej powszechne. Kto wie, może w przyszłości to roboty będą ratować ludzi z pożarów?
Tomek Psiuch
PostWysłany: Pon 13:36, 28 Lut 2011    Temat postu:

Robot wspomagający prace strażaków w gaszeniu pożarów. System opracowany przez brazylijską firmę ARMTEC nazywa się SACI (z ang. Incidents Support Combat System).



Robot SACI potrafi przyciągnąć wąż strażacki w bezpośrednie sąsiedztwo ognia i gasić pożar wodą lub pianą z odległości nawet 60 m. Robot jest w stanie pracować 3 godziny bez międzytankowania.

Wersja SACI 2.0 została zaprezentowana w czerwcu 2006 roku. Wyróżnia się wieloma charakterystycznymi cechami, m.in. posiada bardzo wydajny system trakcji, system oświetlenia, budowę modułową, wysoki stopień autonomiczności, potrafi przechodzić przez przeszkody dzięki swojej trapezoidalnej konstrukcji, posiada wydajne działka wodne zdolne do wylewania do 7600 litrów wody na minutę, oraz posiada dwa generatory piany każdy po 25 litrów pojemności.

Położenie działka wodnego może być regulowane w pionie (20 do 70 stopni) oraz w poziomie (lewo i prawo). Ustawione pod kątem 45 stopni ma zasięg gaszenia 60 m. Operator obsługujący robota może znajdować się w odległości do 120 m od niego.
Dodatkowo robot może być wyposażony w zwykłą kamerę lub kamerę na podczerwień i może być zdalnie sterowany w technologii bezprzewodowej.
Tomek Psiuch
PostWysłany: Wto 21:43, 23 Lis 2010    Temat postu:

Spróbuję nieco przybliżyć wszystkim Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze (DSO).

Samo wykrycie zagrożenia pożarowego nie gwarantuje uniknięcia strat (w ludziach i mieniu). Znane są przypadki, kiedy wysokiej klasy systemy bezpieczeństwa stosunkowo szybko wykryły pożar, a pomimo tego śmierć poniosło wiele osób. Przyczyną takiej sytuacji była niewłaściwie przeprowadzona ewakuacja osób z zagrożonego obszaru. Oprócz pożaru istnieją również innego rodzaju niebezpieczeństwa (inne miejscowe zagrożenia), na które narażeni są ludzie przebywający w budynkach. Bardzo realnym w dzisiejszych czasach a jednocześnie jednym z najbardziej niebezpiecznych, jest zagrożenie atakiem terrorystycznym.

Właściciele bądź administratorzy, mając na względzie bezpieczeństwo ludzi, dążą do stworzenia skutecznego sposobu ostrzegania przed zagrożeniami oraz przekazywania informacji o sposobie postępowania w sytuacjach zagrożenia.
Ostrzeganie ludzi przed pożarem lub innym rodzajem zagrożenia, realizowano do niedawna w większości obiektów za pomocą sygnalizatorów akustycznych (popularnie zwanych syrenami, modulatorami). Informowanie za pomocą sygnalizatorów akustycznych niosło jednak za sobą szereg wad. Najważniejsze z nich to:
• możliwość wywołania paniki
• brak możliwości przekazania innych informacji oprócz alarmu
• brak możliwości odwołania alarmu
• brak możliwości określenia rodzaju zagrożenia
• brak możliwości przekazania sposobu postępowania w przypadku zagrożenia
• brak możliwości przekazania informacji na temat dróg ucieczki
• mała skuteczność przekazywania informacji. jedynie ok. 14 % ludzi traktuje alarm przekazywany przez sygnalizatory akustyczne jako prawdziwy. stosowanie sygnalizatorów akustycznych wymaga odpowiedniego przeszkolenia użytkowników budynku, co w przypadku obiektów typu hotelowego nie jest praktycznie możliwe.

Wad tych pozbawione są Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze (DSO), w których przekazywanie informacji realizowane jest za pomocą wielu urządzeń głośnikowych, przez zatrudnionych speakerów lub inne osoby dyżurne (np. ochrona). Osoby te, mogą na bieżąco kontrolować sytuację np. w trakcie ewakuacji. Coraz częściej stosowane są rozwiązania automatyczne, za pomocą próbek komunikatów głosowych, wgrywanych wcześniej do oprogramowania danego systemu, podobnie jak w nawigacjach GPS.



Dodatkowo oprócz funkcji przekazywania komunikatów o niebezpieczeństwie, DSO mogą być używane do transmitowania reklam, informowania o promocjach, nadawania muzyki w tle, co jest szczególnie przydatne w niektórych typach obiektów np. Centrach Handlowych.
Systemy – w zależności od konfiguracji – mogą pracować jako DSO (przy jednoczesnej możliwości pełnienia funkcji systemu rozgłaszania) lub też pełnić jedynie funkcje systemu rozgłaszania. Dzięki temu oferowane systemy umożliwiają efektywną komunikację z otoczeniem w sytuacjach zagrożenia oraz w życiu codziennym.

Systemy DSO zgodne są z obowiązującym w Polsce Rozporządzeniem MSWiA z 21 kwietnia 2006 r. Rozdział 6, § 25.1,
które określa jakie obiekty powinny stosować to rozwiązanie oraz iż, stosowanie dźwiękowego systemu ostrzegawczego, umożliwiającego rozgłaszanie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych dla potrzeb bezpieczeństwa osób przebywających w budynku, nadawanych automatycznie po otrzymaniu sygnału z systemu sygnalizacji pożarowej, a także przez operatora jest wymagane w:
• budynkach handlowych lub wystawowych (supermarkety, muzea)
• jednokondygnacyjnych o powyżej strefy pożarowej >10 000 m2
• wielokondygnacyjnych o powyżej strefy pożarowej > 8 000 m2
• salach widowiskowych i sportowych o liczbie miejsc > 1500
• kinach i teatrach o liczbie miejsc > 600
• szpitalach i sanatoriach o liczbie łóżek > 200 w budynku
• budynkach użyteczności publicznej wysokich i wysokościowych
• budynkach zamieszkania zbiorowego
• stacjach metra (kolei podziemnych)
• dworcach i portach, przeznaczonych do jednoczesnego przebywania > 500 osób.

Takie rozwiązania z zastosowaniem dźwiękowych systemów ostrzegania zastosowano między innymi na stadionach warszawskiej Legii przy ul. Łazienkowskiej i poznańskiego Lecha przy ul. Bułgarskiej. Pojemność stadionu w Warszawie to 25 000 miejsc (wszystkie siedzące) a docelowo będzie 31 800 miejsc. Stadion Lecha to 41 000/43 000 miejsc.



Prawdopodobnie, takie systemy będą też zastosowane na stadionie narodowym, który finalnie tak będzie wyglądał.



Urządzenia głośnikowe w DSO muszą być dobrane tak, aby spełniały wymagania dotyczące:
• poziomu dźwięku,
• zrozumiałości komunikatu słownego.

Pierwsze wymaganie dotyczy zapewnienia odpowiedniej głośności. System nagłaśniania powinien zapewniać na tyle wysoki poziom dźwięku, aby informacja mogła być dobrze słyszana we wszystkich obszarach. Jednakże w przypadku bardzo wysokiego poziomu dźwięku emitowanego przez poszczególne urządzenia głośnikowe osoby znajdujące się w ich pobliżu mogą odczuwać dyskomfort spowodowany zbyt dużym hałasem.

Zgodnie z drugim, równie ważnym wymogiem, przekazywana informacja musi być zrozumiała. W celu osiągnięcia dobrego pokrycia dźwiękiem nagłaśnianego budynku należy wnikliwie przeanalizować właściwości akustyczne otoczenia, ilość i rodzaj urządzeń głośnikowych oraz ich rozmieszczenie. Aby uzyskać dobre pokrycie dźwiękiem oraz jego równomierność, lepiej użyć większej liczby urządzeń głośnikowych mniejszej mocy, niż mniej urządzeń dużej mocy.

Systemy oferują wiele typów urządzeń głośnikowych przeznaczonych do różnych zastosowań. Najpowszechniej stosowane są:
• Urządzenia głośnikowe sufitowe – odpowiednie dla systemów DSO instalowanych w biurach, sklepach, szkołach itp. Zwykle są one mocowane przy pomocy sprężystych uchwytów lub wkrętów w panelach sufitów podwieszonych. Zapewniają dobre i szerokie pokrycie obszaru dźwiękiem. Ze względu na to nie są jednak wystarczająco kierunkowe, aby spełnić warunki zrozumiałości mowy w pomieszczeniach o dużym czasie pogłosu. W celu uzyskania dobrego pokrycia odstęp między głośnikami powinien być dobrany stosownie do kątów promieniowania danego modelu.
• Urządzenia głośnikowe gabinetowe – doskonale nadają się do montażu na ścianach w małych pomieszczeniach, takich jak biura i klatki schodowe, lub tam, gdzie nie można zainstalować głośników sufitowych. Dla pokrycia dźwiękiem obszarów takich jak korytarze stosowane są obudowy dwukierunkowe.
• Urządzenia głośnikowe projektorowe – mają charakterystyczną cylindryczną obudowę, w której znajduje się głośnik membranowy. Są powszechnie używane w korytarzach i przejściach (pasażach). Zaletą tego typu konstrukcji jest duże zawężenie wiązki w płaszczyźnie pionowej i poziomej, czyli możliwość skierowania fali akustycznej w pożądanym kierunku.
• Urządzenia głośnikowe tubowe – wytwarzają bardziej kierunkową wiązkę dźwięku, niż samodzielne głośniki membranowe. Mogą wytworzyć znacznie większy poziom ciśnienia akustycznego. Z uwagi na wysoką klasę szczelności są idealne do montażu na zewnątrz pomieszczeń oraz w halach przemysłowych, jak również w każdym środowisku o trudnych warunkach akustycznych.

Inni producenci tej branży to np. BOSCH Praesideo, AGC Systems, Philips, Dynacord, Qumak Sekom, BEL AQUSTIC, Audiotech, AVISmedia.

Coraz częściej, systemy DSO współpracują z Systemami Nadzoru Wizyjnego CCTV (ang. closed-circuit television).

System Nadzoru Wizyjnego (CCTV), pomaga w ochronie mienia i osób poprzez zastosowanie kamer, które obserwują wyznaczone obszary i przekazują obraz do monitorów znajdujących się w stacji monitorowania.

...

System CCTV powinien być łatwy i elastyczny w eksploatacji oraz zapewniać doskonałej jakości obraz, zarówno przy świetle dziennym, jak i nocnym, aby w razie potrzeby mógł ułatwiać analizę zdarzeń w obiekcie i służyć jako materiał dowodowy. Rozwiązania CCTV mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków lub obiektów.

Systemy CCTV projektowane są i wykonywane tak, by współgrały z charakterem terenu/ budynku/obiektu i odpowiadały wymogom bezpieczeństwa określonym przez klienta. Systemy CCTV mogą być przeznaczone m.in. do pomocy w wykrywaniu przestępstw, obserwacji aktywności na pewnym obszarze dla celów bezpieczeństwa lub dla celów informacyjnych, do ciągłej dokumentacji wizualnej pewnego obszaru lub procesu, bądź do analizy wybranego zdarzenia.

W ostatnich latach systemy nadzoru wizyjnego stały się powszechnie stosowaną, efektywną metodą prewencji i wykrywania przestępstw. Dane statystyczne dotyczące przestępczości jednoznacznie potwierdzają, że w regionach miejskich i innych obszarach o podwyższonym poziomie ryzyka widoczne są pozytywne rezultaty stosowania systemów nadzoru wizyjnego. Systemy nadzoru wizyjnego wykorzystywane w sektorze publicznym pozwalają na znaczne ograniczenie liczby rozbojów i aktów zachowania aspołecznego, takich jak wandalizm, graffiti oraz kradzieże. Zastosowanie systemu CCTV w sektorze komercyjnym pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w budynkach, kontrolę linii produkcyjnych, czy też dyskretny nadzór nad pracownikami oraz chronionymi towarami.

Systemy nadzoru wizyjnego nie tylko przeciwdziałają przestępczości oraz zwiększają ogólne poczucie bezpieczeństwa na chronionym obszarze, ale również dają wymierne korzyści finansowe i pozwalają na znaczne oszczędności. Redukują straty wynikające z działalności przestępczej oraz wydatki związane z zachowaniem porządku (np. koszty zatrudnienia strażników przez 24 godziny na dobę) i wymianą sprzętu.

W ofercie firm, specjalizujących się w powyższych zagadnieniach, znajduje się pełna gama produktów niezbędnych dla nowoczesnego i funkcjonalnego systemów. Są to: głośniki wzmacniacze, mikrofony, kamery, obiektywy, obudowy, uchwyty montażowe, lampy przeznaczone zarówno do zadań specjalistycznych, jak i funkcji standardowych. Dostępne systemy obejmują proste instalacje dla małych obiektów, jak również systemy przeznaczone dla zastosowań wielkoprzemysłowych, przestrzennych lub do dużych placówek handlowych.
Gość
PostWysłany: Pon 11:58, 22 Lis 2010    Temat postu:

Ambient System Sp. z o.o. z Gdańska produkuje i montuje miedzy innymi całą gamę głośników pożarowych: naściennych, tubowych, sufitowych.
Produkuje także dźwiękowe systemy ostrzegawcze ABT-VENAS doskonale współpracujące z tymi głośnikami oraz systemy kontroli linii głośnikowych i głośników ABT-JKLG.

Więcej na ich stronie internetowej www.ambientsystem.pl.

Spyta ktoś, po co w systemach ochrony ppoż. głośniki a strażakom mikrofony?
Może nasz dyżurny strażak zechce rozwinąć temat.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group