Autor Wiadomość
tpk6
PostWysłany: Nie 13:42, 19 Paź 2014    Temat postu: O rewitalizacji społecznej - coś dla kandydatów do samorządu

O rewitalizacji społecznej – coś dla kandydatów do władz samorządowych

Wydaje się to temat przydatny w Klimontowie, zwłaszcza że od 2015 r. zainteresowane gminy będą opracowywać własne programy rewitalizacji.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało założenia Narodowego Planu Rewitalizacji (NPR). Na ich bazie powstanie pakiet rozwiązań systemowych, który sprawi, że rewitalizacja będzie kompleksowa i bardziej skuteczna.

Rekomendowany materiał zapowiada więc Narodowy Plan Rewitalizacji, który Rada Ministrów przedstawi na przełomie 2014 I 2015 roku.

Jest też okazja, by kandydaci do organów władzy samorządowej poszukali tu przydatnych inspiracji do swoich programów wyborczych.

CZYM JEST REWITALIZACJA?
  • oznacza ponowne ożywienie procesów społeczno-gospodarczych na obszarze, w którym procesy te zamarły. Obszary wymagające rewitalizacji to nie obszary wybrane pod kątem wartości zabytkowej, ale obszary o szczególnej kumulacji problemów społeczno-gospodarczych (w tym także najczęściej – remontowo-architektonicznych). (Wojciech Kłoskowski)[...]
  • „wieloletni proces podejmowania spójnych, zintegrowanych działań, związanych z zatrzymaniem rozwoju negatywnych tendencji społecznych, przeciwdziałaniem patologiom i wykluczeniu społecznemu oraz poprawą bezpieczeństwa, inicjowany i koordynowany przez samorząd gminny i /lub jego jednostki organizacyjne w celu wyprowadzenia ze stanu kryzysowego określonych obszarów miast i gmin”.
  • „kompleksowy program działań obejmujących mieszkańców zdegradowanych gospodarczo obszarów, którego celem jest zminimalizowanie negatywnych skutków występujących problemów społecznych poprzez przywrócenie osłabionych lub nieistniejących więzi społecznych, odbudowę tożsamości lokalnej, poczucie odpowiedzialności i współdecydowania o użytkowaniu zajmowanej przestrzeni społecznej”
[…]


“SKUTECZNA REWITALIZACJA. CZYLI JAKA?


[…]

 Konieczne jest zerwanie z postrzeganiem rewitalizacji jako zbioru punktowych, oderwanych od siebie działań (często rewitalizacją bywają nazywane same działania infrastrukturalne, jak np. wybudowanie fontanny czy ocieplenie kamienicy). Dobrze prowadzona rewitalizacja powinna być:

  • kompleksowa poprzez zmiany w różnych sferach życia mieszkańców miasta – społecznej (np. edukacja, aktywizacja społeczna), kulturowej, gospodarczej (np. promowanie samo zatrudnienia, ułatwienia w zakładaniu działalności gospodarczej), przestrzennej (np. remonty, działania infrastrukturalne dla tworzenia przyjaznego, bezpiecznego otoczenia) czy środowiskowej,
  • zintegrowana poprzez współpracę i uporządkowanie działań różnych podmiotów (aby np. techniczna poprawa warunków zamieszkania na obszarach kryzysowych zawsze szła w parze z działaniami społecznymi adresowanymi do mieszkańców),
  • prowadzona w ścisłej współpracy ze społecznością lokalną (a także przez nią samą),
  • skoncentrowana terytorialnie, co oznacza, że powinna odnosić się do konkretnego zdegradowanego obszaru, a nie punktowych działań".

Więcej czytaj… http://rewitalizacjaspoleczna.pl/o-rewitalizacji-spolecznej/

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group