SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
Starsi rodzice - recepty na dobrą starość
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> O roli inteligencji Klimontowa i gminy w życiu publicznym lokalnej społeczności / 1. KOCHAMY SENIORÓW - ZAPOBIEGAMY ICH WYKLUCZENIU SPOŁECZNEMU
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tpk6
Administrator
PostWysłany: Wto 7:28, 02 Paź 2012


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

'Portal, który pomaga oswoić starość najbliższych'

"Czas na zmiany!

Psychologowie pracujący na co dzień ze starszymi ludźmi nie mają wątpliwości: właśnie w jesieni życia należy jak najintensywniej z niego korzystać. – Człowiek starzeje się, więc może postrzegać ostatni etap życia jako okazję do przeprowadzenia zmian. Co prawda od strony biologicznej jest więcej chorób, ale od strony psychologicznej: siedzę już w siodle i dostrzegam, co zrobiłem, a czego nie. Na starość, bez tej straszliwej presji, mogę dokonać przewartościowania. Skoro do tej pory było nie tak, jak chciałam, mogę sobie powiedzieć, że ten czas, który mi pozostał, przeżyję inaczej – mówi prof. Stanisława Steuden.

Specjaliści zgodnie zachęcają, by na starość zacząć myśleć o sobie. A jeśli starsi rodzice sami nie wychodzą z inicjatywą, warto im w tym pomóc. – Trzeba mieć dla nich czas na spotkanie, na wycieczkę. Robić przemyślane prezenty. Pokazać, że mają prawo do dobrego, godnego życia. Dorosłe dzieci mają zachęcać rodziców, aby bez poczucia winy spełniali swoje pragnienia. Można się tego nauczyć – przekonuje Maria Lehman, psycholog, animatorka na rzecz seniorów."

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]

Zapoznaj sie też z 13-stronicową gazetką 'Dziadkowie to skarb - Informator dla samorządowców' z bardzo ciekawymi tekstami i fotografiami:

"Ona – to dla wielu zapach szarlotki, szalik robiony na drutach i anielska cierpliwość do odpowiadania nawet na najgłupsze pytania. On – to np. nauka jazdy na rowerze, wycieczki do lasu i nieustająca lekcja historii – tej powszechnej i tej naszej, rodzinnej. Babcia i dziadek to nie tylko rodzice naszych rodziców. To przede wszystkim – obok mamy i taty – pierwsi wychowawcy i nauczyciele życia. A ich rola w wychowaniu wnuków jest nie do przecenienia. – Cudownie jest mieć dziadków – przekonuje prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny."

Zob. [link widoczny dla zalogowanych]

oraz [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
mirko
EKSPERT FORUM
PostWysłany: Czw 17:04, 20 Gru 2012


Dołączył: 26 Sty 2011

Posty: 434
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów

Pięknie i mądrze napisano w powyższym poście o starości. Myślę, że to dotyczy tylko dziadków, babć z dziećmi, wnukami. Nie dotyczy oczywiście to "dziadów" i "bab" niemających dzieci, wnuków ani rodzonych, ani przysposobionych, ani nabytych w taki czy w inny sposób. Ich starość jest prawdziwą starością ze wszystkimi aspektami starości, tzn. jest w tej starości wszystko to, co nie powinno być dane ludzkości: ból, beznadzieja, ubóstwo we wszystkich aspektach. Dla tych ludzi tylko nadzieja w Bogu, że to wszystko, co stworzył na tym świecie - opisane powyżej- na tym drugim - wszystko anuluje. I tym ludzie "wykluczeni" mogę się żywić i chyba te iluzje dają im jeszcze jakąś radość.

Opisuję tylko ten wycinek starości, z tą wcale niemarginalną grupą ludzi starszych. Nie piszę tu o tych, gdzie dzieci, wnuki są, ale jakby ich nie było. Na pewno ta grupa nie ma się wcale - a może jest w gorszym psychicznym położeniu - jak grupa opisywana.

Zawsze muszę coś popsuć i to w czasie, gdy do świąt tuż, tuż. A miałem napisać coś niecoś o klimontowskim kole seniora, które jest bardzo zaradne w niwelowaniu wykluczeniu ludzi starszych. Miało być radośnie i z optymizmem, wyszło zupełnie co innego. Ale, gdy pogoda ducha nabierze odpowiedniego kolorytu (niestylistycznie, ale pogodnie, romantycznie, "poezyjnie") napiszę jak sobie radzimy z "dołami" starości - jak można te "doły" zasypywać, bo nie zasypie się ich całkowicie.

Wszystkiego Najlepszego! Serdeczne życzenia pełnych pogody i radości Świąt oraz samych dobrych - bezbólowych - i szczęśliwych dni w Nowym Roku życzy wszystkim starym, mniej starym i niestarym Mirek.
........................................................................


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
tpk6
Administrator
PostWysłany: Pią 23:08, 22 Lis 2013


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

Trudno w pogoni za własnym szczęściem zrozumieć starszych ludzi. Portal [link widoczny dla zalogowanych] chce to zmienić. "Chcemy poruszyć polskie serca i dać receptę na obojętność! Chcemy pomóc oswoić starość najbliższych, dlatego ruszamy z kampanią społeczną „Recepta na obojętność” – dołączcie do niej i nieście dobre informacje swoim bliskim – tym starszym i młodszym, bez względu na wiek" - informują autorzy kampanii.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na pokoleniową obojętność wobec seniorów, zneutralizowanie obojętności poprzez wymianę doświadczeń międzypokoleniowych, budowanie dialogu międzypokoleniowego bez ograniczeń wiekowych, aktywizacja międzypokoleniowa do wspólnych działań. Więcej na ten temat przeczytacie na StarsiRodzice.pl.

Autorzy kampanii zachęcają do informowania o działaniach małych i dużych, tych lokalnych i międzynarodowych, do pokazania, że nie jesteśmy obojętni na los starszych ludzi.

Na StarsiRodzice.pl znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących i nie zawsze wygodnych pytań. To pierwszy krok w zrozumieniu starości najbliższych i pierwsze recepty na obojętność:

    Jakie symptomy stanu zdrowia Mamy powinny ją skłonić do szybkiej wizyty u lekarza?
    Kiedy starzejący się Tato będzie potrzebował dodatkowej opieki i jak z nim o tym rozmawiać?
    Jak przekonać niedołężniejących Rodziców, że warto przystosować dom do ich zmieniających się potrzeb?
    Czy dom seniora to dobre miejsce na jesień życia?
    Dlaczego moja Mama pije codziennie alkohol a zawsze była jego wrogiem?
    Dlaczego moi Rodzice całe dnie spędzają „w oknie”, dlaczego są zgryźliwi?
    Co stanie się z rodzicami emigrantów?


Kampanię rozpoczął wzruszający, zapadający w pamięć bardzo osobisty film Jagody Adamczyk. Autorka pokazuje wolę walki najbliższych jej osób o godną starość. Główny bohater, dziadek Bartek, wspólnie z ukochaną zmaga się z codziennością. FILM - OGLĄDAJ:

http://www.youtube.com/watch?v=-8Qbt4mCAnk

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych] + CIS Poznań


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tpk6 dnia Pią 23:23, 22 Lis 2013, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> O roli inteligencji Klimontowa i gminy w życiu publicznym lokalnej społeczności / 1. KOCHAMY SENIORÓW - ZAPOBIEGAMY ICH WYKLUCZENIU SPOŁECZNEMU Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Bearshare


Regulamin