SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
List do Radnych (3) + odpowiedź Przewodniczącego RGm.
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Administracja-samorząd a mieszkańcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tpk6
Administrator
PostWysłany: Nie 12:39, 18 Mar 2007


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

Szanowni Państwo,

od pewnego czasu na Forum TPK pojawiają się pytania członków lokalnej społeczności kierowane do Radnych, w tym osobiście do Przewodniczącego RGm. Jana Rębacza oraz jego z-cy i jednocześnie Przewodniczącego Komisji Rolnej RGm. Zbigniewa Frejlicha.
Mimo przypomnień, a także przekazania postów na indywidualne e-skrzynki do UGm. wszystkie pozostały bez odpowiedzi.

Można się zastanawiać, dlaczego Radni lekceważą zgłaszane tą drogą pytania mieszkańców, skoro kontaktowanie się z wyborcami należy do obowiązków radnych, nie mówiąc o ogólnie przyjętych zasadach kultury, które nakazują odpowiadać na listy, zwłaszcza od wiadomych nadawców?

Przypomnijmy, co mówi na ten temat instrukcja dla radnych wydana przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej [link widoczny dla zalogowanych] zatytułowana:

ABC Samorządu Terytorialnego. Poradnik nie tylko dla radnych

dostępna od dłuższego czasu na Forum TPK.
I tak, np.:

1. Dlaczego się kontaktować?

„Kontakt z mieszkańcami należy do oczywistych obowiązków radnego i każdy kandydat na rajcę w kampanii wyborczej solennie zobowiązuje się do stałego wsłuchiwania się w oczekiwania wyborców” (s. 157).

Optymalną formą kontaktu jest dialog, w wyniku którego powinna powstać możliwie na początku kadencji (dysponował nią już kandydat na wójta!) strategia rozwoju lokalnego, dokument wytyczający kierunki rozwoju gminy na wybrany okres, który z racji swego celu jest opracowaniem o podstawowym znaczeniu dla całej polityki gospodarczo-społecznej gminy.
Zwykle taki dokument o charakterze informacji publicznej umieszcza się na stronie Urzędu Gminy, by wszyscy mieszkańcy mogli go poznać i śledzić jego realizację przez władze gminy.

Aby ten dialog powstał, konieczna jest odpowiednia postawa tych, którzy są za opracowanie strategii odpowiedzialni. Tak więc dialog z członkami wspólnoty i szerokie społeczne uzgodnienie strategii są konieczne dla uzyskania zgody dla koncentracji wydatkowania środków publicznych na określone (te, a nie inne) cele” (s.89).

2. Formy kontaktów z mieszkańcami

Kontakt z mieszkańcami nie powinien ograniczać się do sporadycznego uczestnictwa w zebraniach z mieszkańcami. Warto wykorzystać wszelkie możliwe sposoby i kanały takiego kontaktu. Wymieńmy niektóre:
- Wypowiedzi w lokalnych mediach
[ w Klimontowie jedynym medium publicznie dostępnym jest platforma dyskusyjna Forum TPK. Autorzy poradnika przypominają o czterech zasadach współpracy z mediami: -nie każmy się szukać; - ułatwiajmy; - nie monopolizujmy; -stwarzajmy wydarzenia (s. 151-165)].
- Korespondencja [...]
- Internet staje się coraz ważniejszą platformą porozumiewania się. Warto zatem postarać się o założenie własnej strony www, a następnie o regularne umieszczanie na niej informacji. Co ważne, Internet umożliwia sprawną komunikację w obie strony – internauci chętnie podejmą rozmowę z radnym, choć – przyznajmy – może to nie być rozmowa łatwa” (s. 161-162).

W świetle powyższych cytatów przypomnijmy zatem Radnym tylko ostatnie pytania postawione na Forum TPK:

1. Czy władze gminy mają zamiar zadbać w najbliższej perspektywie o zaatakowaną szrotówkiem aleje kasztanowców – pomnik przyrodniczy Klimontowa i Górek?

2. Na jakim etapie znajduje się przygotowanie „Strategii rozwoju gminy”, czyli kiedy mieszkańcy będą mogli się zapoznać z zarysem dokumentu i włączyć do dyskusji nad kierunkami rozwoju miejsca swego zamieszkania?

Pytania te w pierwszej kolejności przypominamy Panu Janowi Rębaczowi- Przewodniczącemu RGM., który będąc równocześnie nauczycielem i dydaktykiem rozumie spoczywającą, zwłaszcza na nim, powinność inicjowania i ułatwiania budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Jako Admin Forum TPK pozwoliłem sobie zebrać i przypomnieć Radnym materiał znajdujący się na tej platformie w nadziei, że tym razem pytania te nie pozostaną bez odpowiedzi.

Z poważaniem Z.Szkutnik


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tpk6 dnia Pią 21:03, 23 Mar 2007, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
tpk6
Administrator
PostWysłany: Pią 19:51, 23 Mar 2007


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

List ten wysyłam w imieniu Pana Jana Rębacza - Przewodniczącego Rady Gminy Klimontów - Admin strony www Urz. Gm., 23 marca '07, g. 12:44

Szanowny Panie,

W nawiązaniu do pytań postawionych przez Pana na Forum TPK uprzejmie
informuję, że los alei kasztanowej leży na sercu zarówno radnych jak i
urzędników, bo zdajemy sobie sprawę z jej wartości historycznej i
przyrodniczej.

W ubiegłym roku podjęliśmy próbę ratowania 10 kasztanów.

Średni koszt leczenia jednego drzewa to 260,00 zł. Proces ten nie przyniósł żadnych rezultatów.

W tej sprawie odsyłam Pana do obszernego artykułu pt. "Szczepienia złe dla drzew" zamieszczonego w Gazecie Wyborczej wydanie z dnia 13 marca 2007r .

We wcześniejszym poście wskazuje Pan na możliwość ubiegania się o środki na ratowanie alei kasztanowej z Fundacji Wspomagania Wsi i Banku Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych w ramach ogłoszonego konkursu granatowego pt. "Środowisko naturalne naszą szansą". Podaje pan też termin nadsyłania wniosków oraz wysokość grantu, jaki można otrzymać.

Z danych przekazanych mi przez Urząd Gminy wynika jednak, że program nie jest skierowany do gmin. O granty w ramach tego programu mogą ubiegać się tylko stowarzyszenia, towarzystwa, fundacje i inne organizacje pożytku publicznego.

Odnosząc sie do drugiego pytania informuję, że Gmina Klimontów od 10 lat posiada Strategię Rozwoju Gminy Klimontów (uchwalona w 1997r). Przy jej opracowywaniu aktywnie uczestniczyli przedstawiciele rolników,
przedsiębiorców, kultury i oświaty. Pracowali oni w grupach zadaniowych.
Całość prac koordynowała Pani dr hab. Grażyna Prawelska - Skrzypek z
Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie.

Z wyrazami szacunku

Jan Rębacz
Przewodniczący Rady Gminy


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Administracja-samorząd a mieszkańcy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Bearshare


Regulamin