SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
Uprawa wierzby energetycznej szansą dla rolników gminy
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> ARCHIWUM: Praca w Klimontowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tpk6
Administrator
PostWysłany: Wto 21:37, 27 Lut 2007


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

[Polecam uwadze rolników gminy ten niezwykle interesujący tekst autorstwa Pani dr Aliny Szczurównej- admin]


Prognozy zakładają, że w 2010 r. w Unii Europejskiej ok. 12% energii pierwotnej wytworzone będzie ze źródeł odnawialnych. Na leżących odłogiem, z przyczyn ekonomicznych, gruntach rolnych rosnąć będzie wierzba energetyczna - „zielony węgiel” przeznaczony do energetyki. Nasi rolnicy, produkujący do tej pory żywność, mają obecnie niepowtarzalną szansę stać się również producentami roślin energetycznych. W energetyce zawodowej wzrasta bowiem znaczenie wykorzystywania biomasy poprzez jej współspalanie z węglem lub miałem. Tworzy się więc rynek biomasy, będącej przecież odnawialnym i jednym z najtańszych źródeł energii. Coraz powszechniejsze staje się wykorzystywanie nowoczesnych kotłów do spalania drewna. Rolnicy, którzy jako pierwsi zainwestują w uprawę roślin energetycznych, będą mieli szansę zawrzeć najatrakcyjniejsze kontrakty na dostawy biomasy wykorzystywanej do celów energetycznych.

Idealnie do celów energetycznych nadaje się wierzba krzewiasta Salix Viminalis. Roślina ta charakteryzuje się dużym przyrostem masy drewna w krótkim okresie czasu dlatego jest nazwana „zielonym węglem”. Wierzba energetyczna, to roślina przyszłości - ekologiczne, tanie i niewyczerpane źródło opału. Została sprawdzona w Danii, Szwecji, Niemczech, a od 10 lat są prowadzone nad nią także prace naukowe w Polsce.

Rolnik zajmujący się uprawą wierzby energetycznej, szczególnie na glebach niewykorzystywanych rolniczo ze względu na brak opłacalności rolnej, jest na najlepszej drodze do pełnego sukcesu finansowego.Stały, pewny dochód ze sprzedaży „zielonego węgla” rosnący proporcjonalnie do wzrostu cen energii i paliw, przy najniższym koszcie wytworzenia 1 GJ energii, a także w związku z zaostrzeniem norm ekologicznych - to nadzieja dla polskiego rolnika.

Korzyści uzasadniające uprawę wierzby energetycznej:

Wierzba energetyczna uprawiana na gruntach rolnych, daje energię a nie żywność, której jest nadmiar, dlatego nie ma limitów produkcyjnych na jej uprawę, ponadto światowe zasoby energii ulegają stałemu wyczerpaniu. Uzyskana z wierzby energia jest poza tym czysta i odnawialna.
Wierzba energetyczna rośnie 14 razy szybciej niż las. Po dwóch, trzech latach daje tak duże plony, że koszty założenia plantacji zwracają się.

Energia pozyskana z plantacji wierzby jest tańsza od węgla, i 2-3 razy tańsza niż pozyskana z ropy naftowej czy gazu oraz jest czysta ekologicznie i teoretycznie mogłaby wyeliminować węgiel. Kaloryczność wierzby krzewiastej jest zbliżona do miału węglowego. Przyjmuje się, że 1 tona węgla kamiennego to 1,5 tony wierzby energetycznej. Roślina plonuje 25-30 lat z jednego nasadzenia i daje co roku z 1 ha plantacji 30-40 ton zielonej masy drzewnej, czyli biomasy o wilgotności ok. 50% , co stanowi ok.20 ton masy suchej a to w przeliczeniu odpowiada ok. 15 tonom węgla.

Wierzba energetyczna stanowi dla plantatora także źródło własnego, bezpłatnego opału, który może być spalany w zwykłych kotłach domowych na paliwo stałe a także magazynowany.

Założenie plantacji wierzby na areale 30-50 arów daje bezpłatny opał dla celów własnych gospodarstwa domowego. Idealnie byłoby, gdyby w każdej gminie powstała co najmniej jedna Grupa Producencka produkująca brykiety. Byłaby wtedy możliwość oddania przez plantatora biomasy a wzięcia gotowego brykietu .

Do uprawy wierzby mogą być wykorzystywane prawie wszystkie grunty, jednakże najlepszą wydajność plantacji uzyskuje się na gruntach rolnych od III do V klasy bonitacyjnej.

Wierzba Salix Viminalis znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Do możliwości wykorzystania wierzby zalicza się: rekultywację zdegradowanych gruntów, ochronę przeciwdeszczową i przeciwśniegową, biologiczne oczyszczanie ścieków, regulację stosunków wodnych, ochronę przeciwerozyjną, kształtowanie krajobrazu, ochronę przeciwpowodziową.

Duża zdolność pochłaniania biogenów (azot, fosfor itp.) i innych związków chemicznych (w tym metali ciężkich), preferuje wierzbę do zastosowania w ochronie wód powierzchniowych i gruntowych przed zanieczyszczeniami.
Silny przyrost krzewów w okresie wegetacyjnym decyduje o dużej absorpcji zanieczyszczeń spływających wraz z wodami gruntowymi lub powierzchniowymi. Ma to szczególne znaczenie na obszarach użytkowanych rolniczo oraz w sąsiedztwie wysypisk śmieci, wylewisk szamba i oczyszczalni ścieków, gdzie występują ścieki zanieczyszczające wody gruntowe i glebę.

Jest to roślina , która może prawidłowo wzrastać na obszarach okresowo zalewowych. Roślina pomaga szybciej osuszyć pole, a także pobiera z gleby metale ciężkie , które następnie zostają usunięte wraz ze zbiorem a później spalone, co powoduje oczyszczenie gruntu po powodzi.

Plantacji nie nawozi się. Jedynie możliwe jest nawożenie nawozami sztucznymi w pierwszym roku , ale docelowo ideałem byłoby dozowanie osadów ściekowych z gminnych oczyszczalni ścieków za co plantator otrzymałby dodatkową zapłatę . Nawozem stają się też z czasem opadające liście.

Plantacje wierzby ograniczają w znacznym stopniu rozprzestrzenianie się spalin z tras komunikacji samochodowej, poprzez tworzenie pasów ochronnych wzdłuż dróg.

Uprawa wierzbowych lasów energetycznych i uzyskanego materiału jako opał w piecach fluidalnych i konwencjonalnych prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia emisji do atmosfery produktów spalania węgla (m.in. dwutlenku siarki i dwutlenku azotu).

Ponadto z wierzby energetycznej można produkować etanol , który będzie potrzebny do napędu samochodów przyszłości z tzw. ogniwami paliwowymi.

Na terenie gmin: Żegocina, Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz, Rzezawa, Bochnia i Łapanów rolnicy wybudowali 10 przydomowych wierzbowych oczyszczalni ścieków.

Ile można zarobić na plantacji wierzby energetycznej?

Wszystko zależy od tego, czy decydujemy się założyć plantację z myślą o własnym opale, o dużej czy małej plantacji energetycznej, czy chcielibyśmy produkować sadzonki do dalszej odsprzedaży.

Średni przychód Plantatora z 1 ha plantacji do celów energetycznych ocenia się na ok. 2 tys. zł rocznie a koszty w latach kolejnych praktycznie są zerowe i ograniczają się do kosztów zbioru. Dodatkowy zysk dla rolnika, to sprzedaż sadzonek. Jest to prawdopodobnie jedyna roślina, która w wieloletnim biznesplanie wykazuje dochodowość.

Większe i stabilne dochody dla Plantatorów będą gwarantowały specjalistyczne, profesjonalnie działające Grupy Producenckie.

Rynek energetyki odnawialnej opartej o biomasę dopiero w Polsce powstaje. Dla przedsiębiorców tzw. bariera wejścia do biznesu jest bardzo niska. Jest to więc olbrzymia szansa dla inicjatywy nowych przedsięwzięć, szczególnie na terenie wiejskim. Trochę gotówki i odwagi oraz zapał do pracy mogą być początkiem dobrego biznesu.
Ten kto zacznie pierwszy w swojej gminie będzie miał największe szanse zająć się techniczną obsługą Plantatorów, czy zostać udziałowcem zakładu produkującego brykiety lub energię elektryczną . Na pewno jest to przyszłościowy biznes.
Opłacalność inwestycji wynika m.in. z wielkości areału plantacji i na pewno musi to być co najmniej kilkaset ha w obrębie 1-3 sąsiednich gmin.

Dla inwestorów tworzy się nowy rynek, rynek energetyki odnawialnej opartej o energię pozyskiwaną z biomasy, w którym wierzba energetyczna odgrywać będzie rolę dominującą. Należy uwierzyć, że rozwój tego rynku będzie bardzo dynamiczny. Można założyć własną firmę lub dołączyć do grona sympatyków Zielonego Węgla.

Współpraca z Elektrociepłowniami już się rozpoczęła. Są firmy zaangażowane w kilka przedsięwzięć handlowych, których celem jest stworzenie dużych areałów dla wypełnienia obowiązku zakupu energii ze źródeł odnawialnych. Kilka elektrociepłowni w Polsce posiada już kotły fluidalne dużej mocy przystosowane do spalania dużych ilości mokrej biomasy. Wokół takich zakładów mogą powstawać plantacje wierzby energetycznej o powierzchniach co najmniej kilka tysięcy ha.

W zależności od uwarunkowań regionalnych produkowana biomasa może być wykorzystana do:

-produkcji brykietów i korków do sprzedaży na rynki zewnętrzne i na export
-produkcji zrębek do zasilania lokalnych ciepłowni lub zakładów energetycznych
-do produkcji energii elektrycznej na miejscu i odsprzedaży jej do sieci elektroenergetycznej.

Zielony Węgiel jest profesjonalnym źródłem biomasy, dającym przewidywalną, zaplanowaną wcześniej masę paliwa a w dodatku jest uprawiany na gruntach rolnych, co daje nadzieję na zagospodarowanie ok. 2 mln ha gruntów rolnych odłogowanych, a także na wysoką pozycję polskiego rolnictwa w zjednoczonej Europie. Jego uprawa to realna szansa dla polskiego rolnictwa - nie produkuje się żywności, której w Europie jest nadmiar tylko energię, której tradycyjne źródła ulegają wyczerpaniu.

Z jakich środków pomocowych można skorzystać zakładając plantację wierzby energetycznej ?

Źródeł jest wiele:

-Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, np. fundusz śląski w Katowicach wprowadził jako pierwszy w Polsce finansowanie zakładania plantacji wierzby do 75%;
-Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie;
-EKOFUNDUSZ;
-Bank Ochrony Środowiska BOŚ;
-Globalny Fundusz Ochrony Środowiska GEF;
-Fundusz PHARE
-SAPARD
- Do uprawy wierzby energetycznej były przyznawane dopłaty w 2005 roku w wysokości - 214,32 zł/1ha, w 2006 roku -276,28 zł. Od 2007 roku plantacje wierzby energetycznej będą uwzględniane we wnioskach o płatność bezpośrednie.

Bliższe informacje na temat warunków i wysokości płatności do gruntów rolnych w 2007 roku można uzyskać w najbliższym Biurze Powiatowym ARiMR, oraz na stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Na Opolszczyźnie działa Stowarzyszenie Producentów Energii Odnawialnej, które przekonuje rolników, że uprawa wierzby może być przyszłością dla rolnictwa.

Więcej informacji można uzyskać :

- Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o. o.
Al. 1000-lecia P.P. 7, 25-314 Kielce, tel/fax (41) 34-32-910 / (41) 34-32-912
e-mail: [link widoczny dla zalogowanych], [link widoczny dla zalogowanych]
Siedziba: Budynek Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej pok. nr 3

- Agro-energetyka –szansą dla świętokrzyskich rolników p. Marcin Radek tel . ( 0 41) 34 32 913 e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]

- Polska Izba Biomasy 01-041 Warszawa, ul. Smocza 26 tel. 22/498-60-09,
601-547-613

- Firma JERO, 32 -329 Krzykawka, ul. Starowiejska 2a tel. 0-32 642 48 17; e-mail [link widoczny dla zalogowanych]
Internet [link widoczny dla zalogowanych] konsultanci: tel. (0-32) 292 10 29; 294 32 69; 268 60 59

Dr Alina Szczurówna


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> ARCHIWUM: Praca w Klimontowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Bearshare


Regulamin