SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
Strategia rozwoju turystyki - uwagi i propozycje uzupełnień
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Społeczny program rozwoju dla Klimontowa i gminy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafał staszewski
Gość
PostWysłany: Wto 10:42, 28 Sie 2007






Na stronie UG zamieszczony został plan Strategii Rozwoju Turystyki w Gminie Klimontów na lata 2007-25 wraz z apelem, aby zgłaszać uwagi i pomysły, które miałyby służyć zredagowaniu ostatecznej wersji dokumentu.
Jest tam kilka propozycji zwiększenia atrakcyjności Klimontowa i okolic.

Wydaje mi się, że do tej puli warto byłoby dorzucić projekt budowy stoku narciarskiego (w dziale turystyka aktywna).

Warunki naturalne dla tego rodzaju przedsięwzięcia mamy znakomite. W tej części województwa nie ma w tej chwili żadnego takiego obiektu. Istnieje kilka stoków pod Kielcami, a ostatnio coś takiego zafundował sobie Bałtów. Myślę, że wytyczenie podobnego np. na Wistkach nie byłoby specjalnie wielkim problemem.

Wyciąg i oświetlenie, to inwestycja stosunkowo mało kosztowna, która zapewne szybko zwróciłaby się z nawiązką. No i mielibyśmy przy tym coś, co dodatkowo zwiększałoby naszą atrakcyjność względem sąsiadów, o której sporo powiedziane zostało w planie strategii.
tpk6
Administrator
PostWysłany: Wto 17:41, 28 Sie 2007


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

Proszę Państwa, ruszyło!

Pogratulować władzom gminnym (i autorom) planu „Strategii Rozwoju Turystyki Gminy Klimontów 2007-2015” ( [link widoczny dla zalogowanych] ).
Ten 48-stronicowy dokument wsparty analizą SWOT, liczący 10 rozdziałów, zaopatrzony w ilustracje, przedstawiony do konsultacji mieszkańcom i innym zainteresowanym na stronie UG jest profesjonalnie przygotowaną pierwszą, aktualną wizją ważnego zagadnienia, jakim jest turystyka w gminie traktowana jako sposób na jej promowanie oraz źródło dochodowej działalności gospodarczej mieszkańców. Założyć należy, że w ślad za strategią dla turystyki władze przedstawią niebawem plany kolejnych dziedzin lub wizję całościową dla gminy.

Zasługującym na podkreślenie novum jest zaproszenie do imiennego zgłaszania uwag na adres e-mailowy: [link widoczny dla zalogowanych] . To słuszne zastrzeżenie może powstrzyma napływ anonimowych wypowiedzi, te autoryzowane dadzą większą gwarancją odpowiedzialności i rzetelności opinii.
Proponujemy też analogiczne rozwiązanie forumowiczom, by swoje posty poświecone tym zagadnieniom zawieszane na forum w wątku założonym przez Moderatora tematu Pana Rafała Staszewskiego (witamy na „pokładzie”)- także podpisywać.
Być może Pani D. Potocka uzna również nasze forum za przydatne dla niej źródło uwag oraz propozycji czy uzupełnień do ‘SRTG Klim.2007-2015’. Zachęcam Państwa do życzliwych i konstruktywnych wypowiedzi na Forum TPK; bądź co bądź, to chyba pierwsza zorganizowana na taką skalę konsultacja społeczna w gminie, którą należy docenić i wesprzeć!

Proszę pozwolić, że i ja zgłoszę kilka sugestii do rozważenia przy opracowywaniu ostatecznej wersji strategii. Oto one:

1. Objętość dokumentu (48 stron) i jego ranga wymaga podania autora lub autorów, ewentualnie zespołu osób pracujących pod kierunkiem kogoś (wsparcie wyspecjalizowanej instytucji, por. podane miejsce powstania Klimontów-Kielce 2007). Mówię o tym na wszelki wypadek, gdyż zakładam, że dane te pojawiłyby się także bez tego w końcowej wersji strategii.

2. Zastanawiam się, czy nie należałoby uzupełnić tytułu o następujący człon: „...i Ruchu Krajoznawczo-Turystycznego”. Z tekstu wynika, że planuje się ożywianie turystyki nie tylko przez budowanie odpowiedniej infrastruktury i informacji o możliwościach lokalnej turystyki, ale także przez stworzenie pewnej „ideologii” wspieranej przez szkolenia i działania adresowane do dorosłych i młodzieży. Konkretnie rozwinę te myśl poniżej.

3. W punkcie „Ekoturystyka” (s.26) jako formie turystyki zrównoważonej: czy nie wspomnieć o eventach, czyli ‘wykreowanych wydarzeniach’, za które uznaje się np. interaktywne warsztaty ekologii (geologii, paleobiologii). Klimontów dysponuje skałami osadowymi nadającymi się na tego rodzaju przedsięwzięcia. Wsparłoby je powstające w dawnej rzeźni muzeum (?) geologiczne. Więcej zob. Forum TPK, Dział: Społeczność obywatelska...; temat: Wizja przyszłości Klim., tu m.in. wątki – Inni poszukują a Klimontów?

4. Rozdziale 8- Promocja produktu turystycznego... (s.36):
- Rozważyć wykorzystanie do tego celu bicia w Klimontowie monety, np. Ossolinów, co z kolei wiąże się z ideą odzyskania przez Klim. utraconych 137 lat temu praw miejskich,
- zwrócić uwagę na konieczność wprowadzenia wokół Klimontowa wizualnej info przydrożnej rekomendującej określone ‘produkty’(ss.38, 43),
- może uwzględnić ideę zgłoszoną przez Prezesa TPK: założenia punktu widokowego na górze pęchowskiej. Takie ‘miejsca widokowe’ są b. popularne w Niemczech. Czy zbudowania na terenach klasztornych „parku dominikańskiego”- szkic projektu w przygotowaniu społecznym.
- (Więcej o powyższych sugestiach zob.: wspomniany na forum dział: Społeczność obywatelska, temat: Wizja przyszłości, wątki: m.in. Reklama i promocja Klim., Lokalny pieniądz- sposób na promocję Klim. Nadto, dział: Samorząd i admin. Gminy. Temat: Co wiesz..., tu dwa wątki dot. turystyki w Klimontowie).

5. Do rozważenia w kontekście fragmentu strategii- Propozycje działań (s.43):
- nie pomijałbym ze względów historycznych synagogi i współpracy z organizacjami żydowskimi. Budynek synagogi po zrewitalizowaniu mógłby pełnić szereg funkcji, m.in. być miejscem dla Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (s. 42), czy redakcji „Głosu Klimontowa”, który w wersji elektronicznej, a więc bezinwestycyjnej mógłby zostać reaktywowany właściwie od zaraz i być włączony do zadań przewidzianych w programie promocji Klimontowa;
- Nie wiem też , czy nie należałoby wspomnieć w tym miejscu (s.42) o potrzebie współpracy z Rektoratem Klasztoru na wypadek zlokalizowania w budynku opuszczonym przez LO jakiejś innej funkcji niż edukacyjna, a bliskiej turystyce, co w obecnej sytuacji przecież jest możliwe (więcej zob. wydzielone wątki tematyczne na forum).

6. „Strategia...” przewiduje współpracę wielu podmiotów (s.48 ), dlatego może celowe będzie wspomnieć w niej o kontynuowaniu zapoczątkowanej w 2006 roku przez TPK współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu i Wyższą Szkołą Umiejętności Społecznych w Poznaniu w zakresie:
- organizowania letnich plenerów dla studentów (malarstwo, grafika, fotografia),
- organizowania letnich warsztatów dziennikarskich dla (łącznie) studentów dziennikarstwa i uczniów LO (+ostatnia klasa gimnazjum?) zachęcając młodzież do założenia własnej elektronicznej gazetki szkolnej i promowania lokalnych zagadnień turystyczno-krajoznawczych, o czym wspominałem wcześniej,
- czy nie rozważyć możliwości wprowadzenia profilu do LO (krajoznawstwo i turystyka).

7. Mowa też jest w „Strategii...” o rewitalizacji zabytków. Może w tym punkcie zwrócić również uwagę na:
- młyny jako pozostałości specjalistycznej kultury materialnej. Pisał o tym prof. E.Niebelski, do tego nawiązuje też odrębny wątek na forum TPK w dziale: Na ratunek zabytkom... A tak na marginesie: młyn w Pęchowie idealnie nadaje się na zajazd przydrożny (ma też miejsce na obszerny parking!), może więc warto zainspirować właściciela do tak właśnie ukierunkowanego myślenia o przeznaczeniu tego obiektu?

To tyle uwag sporządzonych na gorąco po pierwszym, przyznaję trochę pobieżnym zapoznaniu się z tekstem „Strategii...”.
Uważam, że powstaje ważny dokument wytyczający na 7 lat myślenie społeczności o wykorzystaniu walorów krajobrazowo-przyrodniczych Klimontowa i gminy do... zarabiania. Warto więc poświęcić mu należną jego roli uwagę.
Z.Szkutnik

======================
======================

DOPISANE 8 I 2008 ROKU:


29 sierpnia 2007 roku otrzymałem od Pani D.Potockiej następujący list:

"Dzień dobry Panu,
dziękujemy za uwagi i spostrzeżenia dotyczace SRTG Klimontów 2007-2015.
Pana sugestie napewno będą wzięte pod uwagę.
D.Potocka"

Ciekaw jestem, jaki jest dalszy los tego interesującego projektu. Nie mogłem też odnaleźć go na stronie Urz. Gm. Myślę, że ostateczna jego wersja przydałaby się. Może coś z SRTG Klimontów 2007-2015 udało się już podjąć?
To byłby pierwszy istotny dokument gminy kreślący świadomie zaprogramowaną perspektywę, dostępny przy tym publicznie.

Czy może Pani D. Potocka zechciałaby podzielić się z forowiczami swoimi zamierzeniami? Uprzejmie prosimy.
Z.Sz. (8 I 2008)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tpk6 dnia Wto 18:51, 08 Sty 2008, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Wto 18:11, 08 Sty 2008






"NAJWIĘKSZY PROJEKT SZKOLENIOWO-DORADCZY DLA BRANŻY TURYSTYCZNEJ"

[link widoczny dla zalogowanych]

Warto wiedzieć o tym projekkcie i tam zaglądać, by "załapać" się na jakiś atrakcyjny kurs/szkolenie. Koszt szkolenia w zależności od czasu trwania i tematyki kursu wynosi od 200 do 300 zł od osoby. W przypadku mikrofirmy wkład finansowy jest najniższy i wynosi tylko 20% poniesionych nakładów ogółem. Realizacja szkoleń w tej edycji potrwa jeszcze do końca lutego br.
Autorzy serwisu tak wyjaśniają jego cel:

"Turystyka - wspólna sprawa" to pierwszy w Polsce duży projekt szkoleniowo-doradczy dla branży turystycznej. Skorzystać z niego mogą przedsiębiorcy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji wspierających rozwój turystyki. Szkolenia i doradztwo są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu jest podniesienie kwalifikacji osób zatrudnionych w turystyce, pomoc w rozwoju produktów turystycznych oraz animowanie współpracy partnerów w regionie.

Projekt jest realizowany w 16 województwach. Pierwsza edycja projektu obejmuje województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie"
.
Z.Sz.
Lando
SREBRNY UŻYTKOWNIK
PostWysłany: Śro 22:31, 04 Cze 2008


Dołączył: 23 Maj 2008

Posty: 63
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów

Dobry wieczór.

Myślę, że stok na Wistkach - o którym pisze Pan Rafał - to byłoby coś. Trzeba tylko zasięgnąć porady konkretnych fachowców, gdyż w Klimontowie takowych brak.
Jeszcze mała sugestia techniczna - powinien być zbudowany na bazie wąwozu (idąc od drogi, na lewo od skarpy piachu) zwrócony swoją płaszczyzną, płytą główną czy też twarzą do ul. Zysmana, by prezentować w pełni swe walory. A jeszcze oświetlenie - no to palce lizać. Podajcie inne propozycje.

Kłaniam się oczywiście nisko.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
tpk6
Administrator
PostWysłany: Śro 8:39, 04 Mar 2009


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

Historyczne miasta i miasteczka kielecczyzny... bez Klimontowa?

W portalu „Wrota świętokrzyskie” znajduje się punkt menu: ‘Historyczne miasta i miasteczka’, których jest tam dziewięć. Wśród nich np. Bodzentyn, miasteczko, w którym –jak napisano „czas się zatrzymaŁ”, a także żydowski Chmielnik:


„Z historią [Chmielnika] wiążą się również dzieje społeczności żydowskiej, czego świadectwo stanowi synagoga wzniesiona w latach 1633-34. Budowla znajdowała się w centrum ówczesnej dzielnicy żydowskiej i stanowiła wraz ze szkołami kahalnymi i domem talmudycznym ośrodek religijny.”
„Od kilku lat w Chmielniku, w połowie czerwca, odbywa się impreza „Spotkania z kulturą żydowską”warto się na nią wybrać, a przy okazji zwiedzić miasto.”

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Czy nie warto byłoby podjąć starań, by redakcja portalu umieściła w tym wykazie także Klimontów?

‘Przyczółek’ jest już tam zdobyty, bo w punkcie „Wyjątkowe klasztory i kościoły” odnotowano tutejszą kolegiatę św. Józefa ( [link widoczny dla zalogowanych] ).
Pewnie redakcja nie wie o XVII/XVIII-wiecznych malowidłach odkrytych niedawno w podominikańskim klasztorze, ani kto ze słynnych kompozytorów i wirtuozów grał na organach w kościele pw. Św. Jacka?
Miejmy nadzieję, że ludzie od marketingu Klimontowa zechcą praktycznie wykorzystać te ‘atuty’ miejscowości?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Społeczny program rozwoju dla Klimontowa i gminy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Bearshare


Regulamin