SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
Prawny obowiązek przedstawicieli władz udzielania odpowiedzi
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Administracja-samorząd a mieszkańcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tpk6
Administrator
PostWysłany: Śro 8:05, 12 Gru 2007


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń



Społeczność obywatelska powinna znać swoje prawa i umieć je egzekwować, tak- egzekwować!
Jest to umiejętność, którą nabywa się w miarę uprawiania demokracji i pogłębiania postaw obywatelskich.

Dla ich przypomnienia przytaczam post z 14 lipca 2007 opublikowany w temacie: Listy do Radnych i Wójta - Władze w Klimontowie izolują się...:

Wysłany: Sob 21:04, 14 Lip 2007

Uważam, że oczekiwanie forowiczów na dialog z przedstawicielami władzy gminy na Forum TPK jest w pełni zasadne, czego podstawa prawna, obok Ustawy o samorządzie gminnym- art. 23, znajduje się w Statucie Gminy Klimontów z 12 marca 2003 roku ( [link widoczny dla zalogowanych] ) – czyli w podstawowym dokumencie ustanawiającym prawo obowiązujące na terenie gminy.

Przypomnijmy może czytelnikom te postanowienia.

Na podstawie § 13, ust. 3 tegoż Statutu forowicze mają prawo wzywać osoby reprezentujące organy gminy (chodzi o 16 osób!) do usunięcia naruszania interesu prawnego i uprawnień obywateli, za jaki uznać należy brak dialogu władz z wyborcami. W świetle zapisu bowiem w tym przypadku „...organ gminy nie wykonuje czynności nakazanych prawem...”

Precyzuje je wcześniejszy § 12 ust. 3, pkt 17 mówiący o następującym zadaniu własnym gminy: „wspierania i upowszechniania (unowocześniania) idei samorządowej”, co potwierdzają dodatkowo zapisy:
- § 16 ust. 1 Gmina podejmuje działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców gminy, w tym zwłaszcza wśród młodzieży” [chodzi m.in. o utworzenie młodzieżowej rady gminy o charakterze konsultacyjnym],

- oraz § 41 ust. 1 „...utrzymywanie stałej łączności z mieszkańcami gminy oraz ich organizacjami [...] jest podstawowym obowiązkiem radnego”.

Mieszkańcy mają też prawo oczekiwać od wójta wskazania kierunku i celów, jakie stawiane są przed gminą w danej kadencji. Bo czyż można być wiarygodnym nie mówiąc 9,5 tysiącom mieszkańców gminy, dokąd teraz zamierza się ich poprowadzić?
Wyjaśnia tę sprawę § 55 Statutu, który w ust. 2 pkt 12 wśród zadań wójta wymienia w szczególności: „informowanie mieszkańców Gminy o założeniach projektu budżetu, kierunkach polityki społecznej, gospodarczej oraz wykorzystaniu środków budżetowch”.

Odnoszę wrażenie, że unikanie dialogu z autorami postów działa na niekorzyść przedstawicieli organów gminy, bowiem mur wznoszony z uzasadnionych –jak wykazano- „pretensji” rośnie i kiedyś może zawalić się Państwu na głowę. Nie można bowiem łamać ustanowionego w Statucie Gminy prawa, odwracać się od swych wyborców nie ponosząc za to konsekwencji.

Jeśli niektóre posty z pytaniami są niewygodne, a nawet sprawiają czasem pewien kłopot, to nie należy się na nie obrażać czy irytować. Każda władza ma bowiem tzw. opozycję, która jest w demokracji normalnym układem sił, sprzyjającym -poprzez społeczną kontrolę- przejrzystemu i prawidłowemu funkcjonowaniu władzy, zarządzającej m.in. społecznymi środkami z podatków i innych źródeł. Póki co, wspomniana ‘opozycja’ w Klimontowie jest słaba, ale wiemy dobrze, że nie musi tak być zawsze.

Zresztą, tu nie chodzi nawet o opozycję, to zbyt wielkie słowo. Autorów zapytań motywuje przeważnie zwykła obywatelska troska o ich gminę, czyli miejsce ich życia. Czy to jest dziwne, że ludzie interesują się sprawami dla nich bliskimi?
Dlaczego więc Państwo pozbawiają ich prawa do wiedzy o sprawach dla nich żywotnych i ograniczają kształtowanie się postaw obywatelskich?
Przecież za trzy lata role mogą się zmienić i czy wówczas będą Państwo akceptować takie postępowanie nowych władz wobec siebie?

Żeby zachęcić forowiczów do wypowiadania się „własnym głosem” można zastrzec, że odpowiedzi przedstawicieli władz będą udzielane na Forum TPK wyłącznie na podpisane nazwiskiem posty zarejestrowanych użytkowników forum.
Poszerzą Państwo w ten sposób listę dyskutantów gotowych ponosić odpowiedzialność za słowo i jednocześnie sami wykażą gotowość do podjęcia dialogu ze społecznością.
Proponuję udzielić na dotychczasowe pytania odpowiedzi zbiorczej (oddzielnie radni, oddzielnie wójt), natomiast do ewentualnych nowych pytań stosować powyższy warunek.
Czy Panowie Przewodniczący Rady Gminy wraz z Radnymi oraz Wójt akceptują takie rozwiązanie?

Z poważaniem Z.Szkutnik – admin forum

PS
Pragnę przy sposobności podkreślić, że Forum TPK przez osiem miesięcy istnienia zapracowało sobie w środowisku Klimontowa na opinię poważnej, choć czasem niepokornej platformy opiniotwórczej, na której wypowiadają się liczni kompetentni mieszkańcy zatroskani o sprawy lokalnej społeczności, o wyraźnych postawach obywatelskich, zainteresowani „przejrzystą gminą”. Tezy tej dowodzą także liczby: 1350 postów, 30 tysięcy odsłon.

[Dzisiaj po 12 miesiącach funkcjonowania forum liczby te są znacznie wyższe: 2500 postów, 77 tysięcy odsłon. To na warunki Klimontowa już potężne medium opiniotwórcze, którego bagatelizowanie jest dużą nierozwagą!]
Z.Szkutnik


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tpk6 dnia Śro 8:08, 12 Gru 2007, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
tpk6
Administrator
PostWysłany: Śro 8:11, 12 Gru 2007


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

[Kopia postu z innego tematu: Listy do Radnych i wójta- admin]

Proszę Państwa,

nie sposób zgodzić się z pesymistycznym wydźwiękiem wypowiedzi 'KAGORA'.
Jestem przekonany, że władze gminy nie odmówią odpowiedzi Państwu na zadawane w postach pytania, jeśli ich autorzy odważą się podpisywać je swoim nazwiskiem. Będzie to dowodem, że sprawa jest ważna i ma swojego orędownika (nie anonimowego!).
Można dla pewności skierować 'kopie' postów także na indywidualne adresy e-mailowe władz gminy, i tak:

Wójt Gminy: [link widoczny dla zalogowanych]
Zastępca Wójta: [link widoczny dla zalogowanych]
Przewodniczący Rady: [link widoczny dla zalogowanych]

W Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Urzędu Gminy znajdują się istotne informacje przydatne w niniejszej dyskusji. I tak, trzeba wiedzieć, że do

Zakresu zadań Wójta należy:

punkt 10. załatwianie wniosków posłów, senatorów oraz interpelacji i postulatów radnych,
punkt 25. informowanie mieszkańców Gminy o założeniach projektu budżetu, kierunkach polityki społecznej, gospodarczej oraz wykorzystaniu środków budżetowych,

Wójt Gminy podpisuje:

punkt 4. odpowiedzi na skargi i wnioski dotyczące pracowników Urzędu,
punkt 9. odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych,
punkt 10. pisma zawierające odpowiedzi na postulaty mieszkańców, zgłaszane za pośrednictwem radnych,

O tym można przeczytać w BIP na stronie Urz. Gm.:
[link widoczny dla zalogowanych]

Poza tym, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w rozdziale 2. Wolności, prawa i obowiązki człowieka obywatela, wśród wolności i praw osobistych w art. 54 ust. 1 wymienia: Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Nadto, art. 61. stanowi:

ust. 1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne.
ust. 2. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

Art. 63. Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej [...].

Zob.: [link widoczny dla zalogowanych]

Przypomnijmy też, że obowiązki radnych przewidzianych prawem, o których pisano we wcześniejszych postach jednoznacznie potwierdza także Regulamin Rady Gminy w Klimontowie, gdzie w rozdz. VII. Radni, paragraf 36 pkt 1-2 powiedziano:

1. Radni powinni pełnić dyżury w swoich okręgach wyborczych w terminie i miejscu podanym do wiadomości wyborców.
2. Radni mają obowiązek utrzymania stałej więzi z mieszkańcami Gminy, a w szczególności poprzez
- informowanie mieszkańców o stanie Gminy,
- propagowanie zamierzeń i dokonań Rady,
- informowanie mieszkańców o swojej działalności w Radzie,
- przyjmowanie postulatów, wniosków oraz skarg mieszkańców Gminy.

Zob.: [link widoczny dla zalogowanych]

Jest tam też w rozdz. IX, paragraf 38 ważna deklaracja dla tych, którzy potrzebują wsparcia w posługiwaniu się komunikatorami elektronicznymi, że: Obsługę Rady, Komisji i radnych zapewnia Wójt poprzez Urząd Gminy.

Jak więc widać, prawo gwarantuje uzyskiwanie odpowiedzi na posty, w których -jak należy założyć- w sposób personalizowany, poważny i odpowiedzialny zostanie zawarte pytanie: czy to do Wójta, czy do Przewodniczącego RGm., czy wreszcie do Radnych.
Są oni prawnie zobligowani do udzielenia stosownej odpowiedzi.

Proszę więc raz odważyć się na jawną rozmowę z władzami, a jestem przekonany, że nastąpi tu pozytywny przełom.

Admin forum- Z.Szkutnik


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Administracja-samorząd a mieszkańcy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Bearshare


Regulamin