SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
Wypadki i inne zdarzenia nadzwyczajne
Idź do strony Poprzedni  1, 2  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Ochotnicza Straż Pożarna. Sprawy bezpieczeństwa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
las
Gość
PostWysłany: Pon 8:38, 13 Kwi 2009






Co to za pożar w Klimontowie był wczoraj, mówili w radiu?
Gość
PostWysłany: Śro 17:06, 13 Lis 2013






Czytamy lub słyszymy, że do pożaru czy wypadku zadysponowano dwa, cztery zastępy straży pożarnej. Ilu strażaków liczy jeden zastęp, czy jest to załoga jednego wozu bojowego?
Mirosław Kwapiński
AKTYWNY UŻYTKOWNIK
PostWysłany: Śro 20:56, 13 Lis 2013


Dołączył: 14 Gru 2006

Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów

Najczęściej jest tak jak pisze gość. Załoga pojazdu ratowniczego stanowi zastęp (sekcję).
O zadysponowaniu konkretnych sił i środków do działań decyduje konkretne stanowisko kierowania i właściwa procedura ratownicza.

Tutaj należy odrobinę rozróżnić nazewnictwo tradycyjne (czytaj historyczne) strażaków OSP i PSP.
Dzisiejsze procedury ratownicze ujednolicają sposoby działania formacji OSP i PSP. W działaniu ratowniczym w którym liczy się czas reakcji i skuteczność podejmowanych działań sposób zorganizowania jest bardzo ważny.
Nasi koledzy z PSP działają w formie służby profesjonalnej. Do działań kierowane są zastępy strażackie, których składy można wstępnie przed akcją przewidzieć, tak liczebnie jak i funkcyjne. My ochotnicy, staramy się nie odbiegać od kolegów z PSP ani stopniem profesjonalizmu, ani stosowanymi w akcji procedurami. Procedury działąnia są po prostu te same.
Dla OSP, nieprzewidywalny jest tylko czynnik ludzki. Nie pełnimy stałych dyżurów, mamy swoje normalne obowiązki domowe, rodzinne i zawodowe. Na alarm udaje się każdy, kto w danej chwili jest w stanie podjąć działania. I z tym bywa różnie. W całej Polsce odczuwalny jest obecnie kryzys osobowy w szeregach ochotników.
W Klimontowie na dzisiaj nie jest źle, powiem więcej - jest dobrze, choć chciałoby się jeszcze lepiej.
Ale do rzeczy.
Sekcja jest najmniejszą jednostką taktyczną strażaków (ratowników) dysponujących odpowiednim sprzętem, zdolnych do podjęcia określonych zadań. W ochotniczych strażach pożarnych stanowi np. załogę jednego samochodu gaśniczego (niekiedy specjalnego). W Państwowej Straży Pożarnej (warto dla odróżnienia zapamiętać) najmniejszą jednostką taktyczną jest zastęp. Wracajmy jednak do OSP. W warunkach działalności społecznej, podziału na sekcje dokonuje się zazwyczaj w sposób mniej precyzyjny niż w PSP. Członkom OSP przypisuje się określone funkcje na okresy stałe, (np. naczelnik, dowódca sekcji, kierowca) ale czyni się to głównie dla osiągnięcia celów szkoleniowych, organizacyjnych lub podczas przygotowań do startów w zawodach sportowo-pożarniczych. Funkcje te pełnione są tylko przez ludzi mających właściwe wyszkolenie, kwalifikacje i uprawnienia.
W celach operacyjno-taktycznych (w czasie akcji) sekcje formowane są doraźnie, a czas ich formowania mieścić się musi między ogłoszeniem alarmu a dojazdem do miejsca zdarzenia. Z uwagi na fakt, że nigdy nie wiadomo, którzy strażacy przybiegną na alarm działanie to jest pospieszne i niewygodne. Jest jednak niestety potrzebne, bo bez podziału ról wśród członków załogi trudne byłoby lub niemożliwe wykonanie zadania ratowniczego.

Wg. książkowych definicji ta organizacja dla PSP wygląda tak:
Ratownicy aby móc w pełni realizować powierzone im zadania korzystają z samochodów ratowniczych i zgromadzonego na nich sprzętu. Samochody ratownicze wraz z obsadą wchodzą w skład następującej struktury:

ZASTĘP - pododdział liczący od trzech do sześciu ratowników w tym dowódca wyposażonych w pojazd umożliwiający prowadzenie działań ratowniczych.
SEKCJA - pododdział składający się z dwóch zastępów liczący do 12 ratowników w tym dowódca.
PLUTON - pododdział składający się z trzech lub czterech zastępów liczący do 20 ratowników w tym dowódca.
KOMPANIA - pododdział składający się z trzech plutonów lub czterech sekcji wraz z dowódcą
BATALION - oddział składający się z trzech do pięciu kompani wraz z dowódcą
BRYGADA - grupa pododdziałów realizujących w ramach województwa (garnizonu) wielkoobszarowe działania ratownicze
Specjalistyczna Grupa Ratownicza - pododdział ratowników posiadający specjalistyczne przeszkolenie i uprawnienia i wyposażone w sprzęt niezbędny do wykonania zadania.


Dla porównania, książkowy opis dla OSP:

Sekcja jest to najmniejsza jednostka taktyczna ratowników, dysponujących odpowiednim sprzętem, zdolnych do podjęcia określonych zadań. Sekcja w OSP stanowi obsadę jednego samochodu gaśniczego lub specjalnego (w Państwowej Straży Pożarnej najmniejszą jednostką taktyczną jest zastęp).

W skład sekcji wchodzi od 2 do 10 strażaków:

dowódca sekcji
przodownik I roty
pomocnik I roty
przodownik II roty
pomocnik II roty
przodownik III roty
pomocnik III roty
łącznik
kierowca - mechanik lub mechanik.

W warunkach OSP przydzielenie stałych funkcji strażakom jest niemożliwe. Poszczególne funkcje, z wyjątkiem dowódcy i kierowcy - mechanika (mechanika) przydzielane są członkom OSP w miarę przybywania ich na alarm. Wyznaczenie strażakom konkretnych funkcji w sekcji, czyli tzw. podział bojowy sekcji, jest warunkiem podjęcia przez sekcję działań ratowniczo - gaśniczych. W działaniach tych obowiązuje bowiem ścisły podział zadań i czynności składających się w sumie na rozwinięcie sekcji do akcji i sprawną działalność. Na wyposażeniu OSP znajdują się samochody gaśnicze i specjalne. Samochód gaśniczy to samochód pożarniczy przystosowany do przewożenia ludzi, sprzętu pożarniczego i środków gaśniczych, przeznaczonych do prowadzenia akcji gaśniczej. Samochód specjalny to samochód pożarniczy przystosowany do przewożenia ludzi i sprzętu potrzebnego do wykonania zadań specjalnych podczas akcji gaśniczej lub ratowniczej.

Odpowiednio do stanu osobowego i wyposażenia każda sekcja OSP dzieli się na dwie lub trzy dwuosobowe roty (przodownik i pomocnik). W każdej sekcji jest również mechanik obsługujący motopompę lub kierowca mechanik obsługujący samochód pożarniczy i motopompę oraz autopompę. Sekcją dowodzi dowódca sekcji. Dowódca może zlecać strażakom różne zadania bojowe w ramach pełnionej w sekcji funkcji albo też poza nią, w zależności od sytuacji pożarowej i zadania bojowego, jakie otrzyma sekcja.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mirosław Kwapiński dnia Śro 21:19, 13 Lis 2013, w całości zmieniany 5 razy
Zobacz profil autora
Tomek Psiuch
EKSPERT FORUM
PostWysłany: Śro 22:43, 13 Lis 2013


Dołączył: 28 Lip 2008

Posty: 444
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/Warszawa

Nic dodać, nic ująć.

P.S.
Dawno Pana (u nas w dziale) nie było... Panie Marku.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Tomek Psiuch dnia Śro 22:46, 13 Lis 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Sob 10:23, 16 Lis 2013






Ze służb mundurowych najbardziej cenię strażaków. Bo to i do pożaru, do powodzi, do wypadku, do topielca, do kotka na drzewie i gdzie tam jeszcze, wszędzie strażacy. Najbardziej zapracowana formacja.

Jak coś mnie interesuje pytam i otrzymuję wyczerpujące odpowiedzi. Natomiast sam niewiele mam do powiedzenia w tym dziale, bo to nie moja domena. Więc nie zabieram głosu.

Pozdrawiam strażaków państwowych, ochotniczych, zakładowych, lotniskowych, portowych

MM
yes
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK
PostWysłany: Sob 23:19, 17 Maj 2014


Dołączył: 08 Wrz 2007

Posty: 211
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3

[/list]

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Ochotnicza Straż Pożarna. Sprawy bezpieczeństwa Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Bearshare


Regulamin