SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
Niechlubna sława Klimontowa...
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Wspólna pamięć Żydów i Polaków o Klimontowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tpk6
Administrator
PostWysłany: Wto 9:18, 14 Lut 2017


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 804
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

W końcu stycznia 2017 Wydawnictwo Prószyński i S-ka opublikowało książkę Andrzeja Nowaka-Arczewskiego, Zmiłuj się nad nami, ss. 256.

[link widoczny dla zalogowanych]

Jak można przeczytać na stronie Wydawcy jest to:

Reporterska opowieść o tajemnicy żydowskiego miasteczka.

Miejscowość jakich w Polsce wiele. Mord na żydowskich sąsiadach. Tajemnica, której po dziś dzień nie może poznać nikt obcy. Co dzieje się z ludźmi, którzy zamykają się przed światem zewnętrznym?

To nie jest kolejna książka o pogromach. To nie jest próba szukania winnego. To opowieść o mechanizmach pamięci małego miasteczka, której udziałem staje się eksterminacja Żydów.

Klimontów, niewielka miejscowości w okolicach Sandomierza, w czasie okupacji jest świadkiem wielu okrutnych scen. Ale na tym nie koniec, zaraz po wojnie dochodzi do zdarzeń, które zostawiają piętno na Polakach. Po wielu latach, kiedy wszystkim wydaje się, że prawdę zatarł czas – wracamy do miasteczka. Odwiedzamy mieszkańców, którzy zajęli domy swych dawnych sąsiadów, i chcemy wysłuchać prawdy o tamtych zdarzeniach. Tylko czy da się przerwać to milczenie?


Męczyło go sumienie. Zgłosił się do prokuratury.
– Zabiłem człowieka! Kolegę z ławy szkolnej! Jestem mordercą!
– Sprawa uległa przedawnieniu. Minęło już dwadzieścia lat. Wystarczy pismo, że dla zysku, z chęci korzyści materialnych.
– Zabiłem z pobudek politycznych. Byłem przekonany, że to Żydzi zamordowali mi dwóch braci.
– Trzeba napisać trochę inaczej.
– Nie, nie mogę.
Fragment książki

Andrzej Nowak-Arczewski – reporter, laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż im. Zbigniewa Nosala. Autor książek reporterskich, m.in. „Orłowińskiej ballady”, „My z pałacu”.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Przywołana powyżej relacja dotycząca osoby podanej z nazwiska (zob. rozdz. 'Koszmary', s. 72-74) świadczy, że niektórzy klimontowianie -uznawszy swoją pomyłkę i straszliwy błąd- potrafili zachować się honorowo. Inni uczestnicy mordów na Żydach wolą chronić swą tajemnicę, jak im się wydaje, bo znana jest ona przecież w środowisku, gdyż 'idą w zaparte'. Ale jak oni mogą z tym żyć?

Niektóre historie porażają swą grozą i moralnym okrucieństwem, jak ta opisana w rozdz. 'Gdy przychodzi wieczór' (s. 139-141):

"Od Opatowskiej, z góry, idzie jakiś gospodarz. Niesie na ręku dziecko.
Gospodarz jest już na rogu Sandomierskiej. Podchodzi do jednego z Niemców. Coś szepce mu do ucha i podaje mu dziecko. Niemiec chwyta maleństwo za nóżkę i rozbija jego głowę o kant najbliższej kamienicy, stojącej na rogu Sandomierskiej i Opatowskiej. Mózg się rozlewa. [...]
"

Czy to nie ten dom spalił się na początku lat 1950. Kto pamięta?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tpk6 dnia Wto 9:48, 14 Lut 2017, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Piotrek
Gość
PostWysłany: Śro 20:22, 15 Mar 2017


Przeczytałem właśnie najnowsza książkę o Klimontowie" Zmiluj się nad nami".Pochłonąłem ją w jeden wieczór. PO przeczytaniu wcześniejszej książki Tokarskiej Bakir ta już nie szokuje ,ale robi duże wrażenie. Dowiedziałem się że moi sąsiedzi uratowali Żydówke o czym nigdy mi nikt nie powiedział choć moi rodzice pewnie wiedzieli.A tak nawiasem mówiąc to po wydaniu tej książki na forum powinno być gorąco,a tu cisza żadnych opinii ,recenzji.
Marek Mądry
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK
PostWysłany: Czw 22:16, 11 Maj 2017


Dołączył: 27 Sty 2007

Posty: 184
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gdańsk

Klimontów, mieścina gdzieś w Polsce, ale o której książki piszą. Tylko, gdyby nie wpis Piotrka, odzew na tym forum na ostatnią książkę byłby zerowy. Ciekawe dlaczego.

Tymczasem świat o Klimontowie nie zapomina.

W numerze 16 tygodnika "Przegląd" z dnia 18 - 23 kwietnia 2017 roku ukazał się obszerny, bogato ilustrowany artykuł pt. Skrywana tajemnica żydowskiego miasteczka.
Artykuł napisał Andrzej Nowak-Arczewski, autor książki "Zmiłuj się nad nami".

Książka ta zainspirowała Joannę Tokarską-Bakir do napisania całostronicowego artykułu w Gazecie Wyborczej z dnia 6 - 7 maja 2017 roku. Tytuł artykułu: Miasteczko K ...

MM


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
mirko
EKSPERT FORUM
PostWysłany: Nie 10:57, 21 Maj 2017


Dołączył: 26 Sty 2011

Posty: 419
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów

Dlaczego odzew na książkę " Zmiłuj się nad nam " czy na wcześniejszą "Krzyki pogromowe" był ze strony miasteczka zerowy?
- odczucie winy za swoje, ojców, dziadków postępowania w stosunku do społeczności żydowskiej, jak nie za bezpośrednie zaangażowanie w mordowanie, grabienie, denuncjację, to za; bierność , przyzwolenie, rozgrzeszanie za taki czyny winnych, współwinnych - nie zapobieganie złu.
- złudne wymazywanie grzechów miasteczka poprzez zapomnienie, zatarcie wydarzeń.

Oczywiście, to nie wszystkie powody do nie wypowiadania się na niechlubne wydarzenia w czasie drugiej wojny światowej, pierwsze lata powojenne, bo dochodzi do tego jeszcze nieukrywany antysemityzm, obawy, żeby słusznie, lub nie, nie urazić nikogo.

Były próby zbliżenia polsko-izraelskiego w czasie trwania Brunnonaliów. Był klimat i sposobność żeby poprzez wójta, Radę przeprosić za postępowanie w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu mieszkańców Klimontowa. I tu nie chodzi o te kilka nazwisk wymienianych w książkach , tu chodzi o całą społeczność miasteczka , która poprzez bierność, akceptację, przyzwolenie , nagonkę, oczernianie jest moralnie współwinna tej zbrodni.
Widocznie jesteśmy prawdziwi Polacy "chrześćijaqny" , nie wiemy co to jest skrucha, przyznanie się do nikczemności, błędów. Nienawiść,uprzedzenia, rasizm są w cenie, stają się chlubą narodu.Choć oczywiście, jeżeli chodzi o publiczną deklarację w tych sprawach jesteśmy skrajnie inni jak reszta społeczeństwa.Jest to syndrom dobrego Polaka patrioty.


Post został pochwalony 1 raz
Zobacz profil autora
yes
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK
PostWysłany: Czw 21:22, 20 Lip 2017


Dołączył: 08 Wrz 2007

Posty: 211
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3

No cóż bierność i strach upubliczniania swojej opinii (nie tylko tej, związanej z tematyką żydowską) zwyciężyły! Pozostała konspiracja typu "cicho-sza" i szeptana "prawda".
A Klimontowskie forum obumiera. Jaka szkoda, że nie wykorzystaliśmy szansy jaką nam dano w związku z dostępem do tego komunikatora.
Teraz nadchodzą czasy, że każą nam zamykać mordy. Klimontów w zdecydowanej większości sympatyzujący z głosicielami tego poglądu, jest już gotów. Gotów od wielu lat.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez yes dnia Pią 16:07, 21 Lip 2017, w całości zmieniany 7 razy
Zobacz profil autora
mirko
EKSPERT FORUM
PostWysłany: Nie 15:10, 23 Lip 2017


Dołączył: 26 Sty 2011

Posty: 419
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów

"Morda w kubeł", to jest zasada wszystkich, którzy są na "wierzchu". Nawet ta maksyma dotyczy zwierząt; można to zaobserwować, gdy kogut załatwia swoje potrzeby seksualne z kurą. Kogut -ale nie tylko, bo i kaczkowate - znajduje się na wierzchu i jeszcze mało tego, że czerpie upojne zadowolenie, potrafi dziobiąc ja w łebek wybijać jej równość. Z tego prostego przykładu na zwierzętach widać dobitnie, że nie różnimy się wcale co do zachowania , a i wygląd niektórych na "wierzchu" przy zachowaniach skrajnych, upodabnia ich do wściekłych małych małp człekokształtnych.

Żeby nie upolityczniać zbytnio wpisów, których i tak praktycznie nikt nie czyta i nie przysporzyć administratorowi kłopotów, a może i więzienia - sądy są tych na "wierzchu'- "morda w kubeł" i nie wychylać się! Choć prawdę powiedziawszy jakby tak administratorowi przychrzanili ze dwa lata, mogę się założyć , że poczytność forum skończyła by się całkowicie, ale przeszłoby do historii jako narzędzie ludzi wolnych z Klimontowa w walce z "mordą w kubeł". Ale jakby administratorowi dali w "zawiasach" a mnie przy puszkowali? , to już byłoby mi nie wesoło. Choć znowu nie byłoby źle , bo jakby ci na "wierzchu" znaleźliby się pod spodem, ja zostałbym odznaczony za walkę z "mordą w kubeł" i dostałbym odszkodowanie za lata w tiurmie i dodatek do niewysokiej - bo mało pracowałem, a dużo piłem ze względów mi do tej pory mało znanych - emerytury.Jak już nieraz pisałem; niema złego coby było do końca złe.

Jakby ten wpis i inne, spowodowałyby zmartwychwstanie forum , odwrócenie trendu obumierania, likwidację "mordy w kubeł" jestem dla Polski i Klimontowa gotowy na poświęcenie się i iść do więzienia - choć jako katolik i wyznawca specyficzny zgodziłbym się na odbycie kary dwa lub nawet wielokrotność większej razy dłuższej po mojej biologicznej śmierci.Co ja bym nie zrobił dla mojej kochanej ojczyzny, dla Klimontowa! -Najwięcej jednak jako patriota, katolik dałbym jednak po swojej - nie cudzej - śmierci, tak jak i cała polska większość.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Wspólna pamięć Żydów i Polaków o Klimontowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachfora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Bearshare


Regulamin