SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
Porozmawiajmy o bibliotece
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Kultura w Klimontowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tpk6
Administrator
PostWysłany: Nie 7:43, 17 Cze 2007


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

Dzień dobry Państwu,

w bibliotekarstwie nastąpił w ostatnim dziesięcioleciu ogromny postęp:

- Placówki te udostępniły w Internecie informacje o swych zasobach (katalogi online), tą drogą można też rezerwować lub zamawiać książki. Ile w PL bibliotek posiada katalogi online można przekonać się wszedłszy do EBIB-u: [link widoczny dla zalogowanych] ,
Czy w Klimontowie idea ta znajduje zrozumienie? Czy jest postęp w stosunku do ubiegłorocznych rozmów na ten temat?

- Uzewnętrzniła się funkcja "Zapytaj bibliotekarza", tj. opracowano specjalny program, który ułatwia czytelnikom korzystanie w atrakcyjny i zróżnicowany sposób z możliwości informacyjnych biblioteki i jej zespołu.

- Wreszcie, w coraz większym zakresie biblioteki podejmują digitalizacje swych historycznych zasobów udostępniając je nieodpłatnie w pełnych tekstach w Internecie. Szczegółowe linki znaleźć można w Bibliotece wirtualnej e-Informatorium TPK, które tu można uzupełnić o nowość - przykład ekspansji Internetu obywatelskiego, zwanego technicznym określeniem WEB 2.0- WikiBooks, bibliotekę wolnych polskich podręczników, zob.: [link widoczny dla zalogowanych]

Dzisiaj w ten sposób w PL udostępniono już ok. 120 tysięcy pełnych tekstów. To ogromny zasób, o istnieniu którego nie wszyscy wiedzą, a który może wspierać wiele działań edukacyjnych (np. lektury szkolne).

Warto więc może zarekomendować tu dla przypomnienia link do
Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej (WBC), na stronie której znajduje się z kolei przekierowanie do 15. dalszych b-k cyfrowych w kraju funkcjonujących w oparciu o stworzony w Poznaniu program d'Libra, zob. [link widoczny dla zalogowanych]

Czy chcieliby Państwo mieć nowocześniejszą bibliotekę publiczną w Klimontowie? Porozmawiajmy może o tym, ale 'łagodnie', by nie zniechęcić osób za nią odpowiedzialnych. Może tym razem włączą się one do rozmowy, zapraszam?

Kłaniam się Z.Sz.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Wto 20:05, 04 Gru 2007






Ogromnie żałuję, że w żaden sposób nie można zachęcić osoby prowadzącej Gminną Bibliotekę Publiczną w Klimontowie do przyłączenia się do dyskusji. Wielokrotnie na forum pojawiały się okazje, by porozmawiać o bibliotece: problemach, kierunkach możliwego (oczekiwanego) jej unowocześniania, sprawach wymagających wsparcia z zewnątrz itp.

Niezrozumiała wydaje mi się sytuacja, że w czasach, gdy budujemy społeczeństwo informacyjne GBP w Klimontowie nie posiada nawet skrawka podstrony, na której dałaby sygnał, że placówka taka istnieje. Mogłaby przecież, nie bacząc na fakt, iż nie dysponuje systemem biblioteczno-informacyjnym pozwalającym udostępniać w Internecie informację o zasobie (katalog), stworzyć własne e-informatorium uprofilowane pod kątem pracy z miejscowym czytelnikiem.

Znam biblioteki analogicznego szczebla organizacyjnego, które są animatorami życia kulturalnego w środowisku, wydają lokalną gazetę elektroniczną, oferują fakultatywne zajęcia dydaktyczne swoim czytelnikom pragnącym poznać przydatne e-źródła informacji, po prostu -zarzuciwszy bierną postawę pozytywnie niepokoją swoich użytkowników.

Czy kierownictwo GOK-u, któremu formalnie GBP podlega ma jakieś plany względem tej placówki?
Może od tej strony uda się zaprosić kogoś do dyskusji na temat biblioteki?
Może ktoś zechce powiedzieć, o co tu chodzi, że w tej sprawie panuje taka cisza?
Miejmy nadzieję, że nie obojętność.
Z.Sz.
Gość
PostWysłany: Wto 21:15, 04 Gru 2007






Szanowny Panie doktorze.
Trzeba w tym środowisku żyć i pracować, aby zrozumieć i to nie do samego końca, kto decyduje o działalności kulturalno-oświatowej w naszej gminie, jacy ludzie pracują na rzecz edukacji naszego społeczeństwa. Wtedy być może pan zrozumie, że te tak mądre posty w żaden sposób nie trafiają do tych, którzy odpowiadają za stan oświaty, kultury i wychowania w naszej gminie.

Jeżeli osoby za te sprawy odpowiedzialne będą traktować swoją pracę tylko od-do, jeśli nie będą szły z duchem czasu, nie dokształcały się i nie poznawały nowych metod zarządzania kulturą i oświatą, to wszystko pozostanie po staremu.

Gmina potrzebuje wielkiego przewietrzenia w dosłownym tego słowa znaczeniu. Trzeba ją przemeblować. Postawić na ludzi wykształconych, żądnych wiedzy i nowego poznawania świata, umiejących promować gminę, a nade wszystko dbających o swój poziom wykształcenia. Wtedy, w oparciu o taki potencjał ludzki, będzie można mówić o pewnej odnowie, zaszczepiać w ludziach pewne pomysły, wychodzić do nich z dobrymi inicjatywami.

A tak, w tej naszej szarej, smutnej rzeczywistości będzie to tylko kolejny głos samotnego wołającego w puszczy.
Gość
PostWysłany: Śro 8:39, 05 Gru 2007






To ciekawa refleksja warta zastanowienia.
Śledząc forum odnoszę jednak wrażenie, że liczba tych 'samotnych głosów' jest coraz większa i nie wątpię, że kiedyś spowodują one nową jakość, tj. sprawią, że nastąpi oczekiwana zmiana.
Bo: Gdybyś troszczył się tylko o to, by nadążać za tłumem, nigdy nie wyszedlbyś poza niego.
Dedykujmy może tę myśl osobom odpowiedzialnym za rozwój lokalnej społeczności.
Kłaniam się Z.Sz.
Gość
PostWysłany: Sob 18:10, 01 Mar 2008






15 lutego 2008 wójt Gminy Klimontów ogłosił nabór na wolne stanowisko pracy: kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej.
Oczekuje on (przez 30 dni) od kandydatów m.in. "koncepcji programowej, organizacyjnej i finansowej dla biblioteki".
(szczegóły zob.: [link widoczny dla zalogowanych] )

Czy ktoś mógłby skomentować tę nową sytuację?
Dotychczas wiadomo jedno, że w Internecie GBP nie istniała, trudno też było zachęcić kogokolwiek z jej obasady do wypowiedzi na forum.
Czy nowe okoliczności dają szansę uczynienia z niej nowoczesnej i aktywnej placówki?
Jak to wygląda z punktu widzenia Klimontowa?
Z.Sz.

PS
Gdzie indziej GBP może wyglądać, np. tak:
[link widoczny dla zalogowanych]



LUB TAK:
[link widoczny dla zalogowanych]


ALBO TAK:
[link widoczny dla zalogowanych] (tu: katalog online)
Gość
PostWysłany: Nie 11:10, 02 Mar 2008






Czy fakt, że o bibliotece gminnej, podobnie jak też o bibliotece szkolnej nie ma na żadnej oficjalnej stronie internetowej w Klimontowie jakiejkolwiek wzmianki - to przypadek?

Czy nie odzwierciedla to stosunku społeczności, w tym miejscowej inteligencji, do książki i czytelnictwa?
To nie jest pozytywny sygnał!

Bardzo łatwo jednak to zaniedbanie wizerunku Klimontowa naprawić, ale pewnie znowu nie będzie komu się tym zająć...
Z.Sz.
edyles
NOWY UŻYTKOWNIK
PostWysłany: Czw 10:25, 06 Mar 2008


Dołączył: 06 Mar 2008

Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Szanowny Panie.

W ciemnych barwach prezentuje Pan wizerunek GBP w Klimontowie. Chcę jednak zaprotestować i napisać, że chyba nie zna Pan do końca tematu. Przyznaję, biblioteka nie "idzie z duchem czasu", ale nie jest to wina tylko i wyłącznie pracowników. Na tę kwestię wpływa wiele czynników, a do głównych, jak można się domyślić, należą finanse...

Osobiście uważam, że sytuacja GBP w Klimontowie poprawi się, jednak wymaga to czasu i zaangażowania władz, pracowników i samych mieszkańców.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Czw 12:41, 06 Mar 2008






Dziękuję za tę żywą reakcję, to pozytywny sygnał i nadzieja na oczekiwane ożywienie GBP.
Ja nijak nie czuję się powołany do prezentowania GBP, tym bardziej w „ciemnych barwach”. To nie było moją intencją!
Być może wrażenie takie powstało stąd, że nikt dotychczas nie chciał się w sprawach biblioteki wypowiadać, co –mówiąc szczerze- było trochę dziwne.

Dzisiaj biblioteki, także w małych miejscowościach, to często aktywne placówki życia kulturalnego i miejsce zorganizowanego dostępu do informacji, w tym – kształcenia użytkowników w zakresie korzystania z e-źródeł.
Jakoś nie pasuje do moich wyobrażeń obraz bibliotekarza, który świadom funkcji biblioteki publicznej (czy szkolnej), nie prezentuje jej w dostępnych w środowisku e-mediach.

Jeśli z jakichś względów nie ma na innych witrynach miejsca dla GBP czy biblioteki szkolnej, to proszę skorzystać z „Forum TPK” i założyć tu swój ‘temat’, gdzie można bez niczyjej łaski, np. prezentować nowości księgozbioru (także zeskanowane kolorowe okładki), zapraszać do biblioteki na organizowane tu imprezy, szkolenia czy w ogóle – pokazywać bibliotekę w jak najlepszym świetle.
Chętnie też wprowadzimy GBP na stronę TPK; proszę dać materiał, a stworzymy dla niej ciekawą podstronę.
Proszę bardzo, zachęcam do skorzystania z tych możliwości.
Kłaniam się Z.Sz.
Gość
PostWysłany: Czw 19:46, 06 Mar 2008






W dniach 5-11 maja 2008 przypada ogólnopolski "Tydzień bibliotek". Akcja ta prowadzona jest już od kilku lat, tym razem 'tydzień' ten przebiegać będzie pod hasłem: "Biblioteka - miejscem spotkań".

To dobry impuls dla GBP i biblioteki szkolnej ZSP. Może więc wspólnie te biblioteki zaprezentują na forum TPK program działań na ten czas?
Jest wiele czasu, by taki projekt w przemyślany sposób przygotować.
Nie wątpię, że wszyscy przyjmiemy zapowiedź programu tego 'tygodnia' z wielką życzliwością, prawda?

Na pewno także "Głos Klimontowa" zechce zauważyć biblioteki i ich sprawy, a dzięki niemu - cała lokalna społeczność.
Chętnie zamieścimy również w "Aktualnościach" strony internetowej TPK wszelkie materiały związane z planowanymi wydarzeniami w dniach 5-11 V 2008.

Drogie Panie Bibliotekarki, nie jesteście same, macie w TPK wsparcie!
Zapraszam Z.Sz.
PS
A to plakat z ubiegłego roku:

Z.Szkutnik
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK
PostWysłany: Sob 17:43, 15 Mar 2008


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 154
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznań

Biblioteki cyfrowe

We wcześniejszych postach wspomniałem o bibliotekach cyfrowych w Polsce, chciałbym ten temat rozwinąć o ważny, praktyczny link.

Nie wszyscy czytelnicy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaka dokonuje się w dziedzinie cyfryzacji zasobów polskich bibliotek, co odzwierciedla liczba ponad 30 bibliotek cyfrowych, które w swych repozytoriach zgromadziły w ten sposób ok. 170 tysięcy pełnotekstowych i wolnodostępnych publikacji.
To ogromny zasób, którym można wzbogacić niejedną bibliotekę publiczną czy szkolną organizując z jej strony internetowej odsyłacz do tychże bibliotek. Dzisiaj jest to oficjalna forma wzbogacania zasobu danej biblioteki, właśnie poprzez organizowanie dostępu do innych ważnych e-źródeł informacji.

Główne linki do nich znajdą Państwo na stronie TPK w ‘e-Informatorium’, ale ten – dr. Adama Jachimczyka z Instytutu Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach
[link widoczny dla zalogowanych]
zasługuje na szczególną uwagę, gdyż wszystkie (prawie wszystkie: brak e-biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego; link zob. w Wejherowskiej Bibliotece Cyfrowej) je zbiera.
Z tego względu może on skłonić niektórych czytelników tego postu do zainteresowania się tematem.

A oto zestaw wspomnianych bibliotek cyfrowych w Polsce, do których łącza znajdują sie pod tym adresem:
[link widoczny dla zalogowanych]

1. Akademicka Biblioteka Cyfrowa AGH
2. Akademicka Biblioteka Internetowa
3. Biblioteka Cyfrowa Akademii Ekonomicznej w Krakowie
4. Biblioteka Cyfrowa Akademii Ekonomicznej w Poznaniu
5. Biblioteka Cyfrowa Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli
6. Biblioteka Cyfrowa Politechniki Krakowskiej
7. Biblioteka Cyfrowa Politechniki Łódzkiej
8. Biblioteka Cyfrowa Politechniki Warszawskiej
9. Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego
10. Biblioteka Wirtualna Nauki
11. Cieszyńska Biblioteka Wirtualna
12. Cyfrowa Biblioteka Narodowa
13. Cyfrowa Kolekcja Czasopism Polskich
14. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
15. Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa
16. Kociewska Biblioteka Internetowa
17. Księgozbiór wirtualny Federacji Fides
18. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
19. Małopolska Biblioteka Cyfrowa
20. Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa
21. Podlaska Biblioteka Cyfrowa
22. Polska Biblioteka Internetowa
23. Prasa w Internecie. Digitalizacja bibliotecznych zasobów piśmienniczychh
24. Skarby dziedzictwa narodowego
25. Śląska Biblioteka Cyfrowa
26. Wejherowska Biblioteka Cyfrowa
27. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
28. Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
29. WolneLektury.pl
30. Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa.

Zapraszam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Z.Szkutnik
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK
PostWysłany: Pon 20:12, 17 Mar 2008


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 154
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznań

Poprzednie biblioteki – to repozytoria tekstów drukowanych zlokalizowane, że się tak wyrażę, w czterech ścianach. Obecnie staje się coraz wyrazistsza koncepcja tworzenia równoległej biblioteki wirtualnej, w której lokalizacja tych zasobów nie jest już tak istotna. Powstaje tzw. hybryda, czyli łączenie tradycyjnej biblioteki z jej cyfrową postacią.
Bibliotekarz natomiast zajmuje się coraz bardziej organizacją dostępu do e-źródeł informacji. Nie cały więc jego wysiłek skierowany jest na tradycyjne gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów w lokalu biblioteki.

Wizja współczesnej biblioteki, to „nawigacja w świecie informacji”. W bibliotece coraz bardziej cenione są u pracowników umiejętności nawigacji i wyszukania potrzebnej użytkownikowi informacji, a także poinstruowania czytelnika, jak z takiego e-źródła informacji skorzystać.
Myślę, że w koncepcji GBP w Klimontowie ten nowoczesny trend widoczny w bibliotekarstwie powinien znaleźć odzwierciedlenie. Kto nie wyeksponuje tego właśnie aspektu pracy biblioteki, a więc także kształcenia użytkownika informacji (por. zadania w „Strategii gminy” związane ze społeczeństwem informacyjnym), ten poprowadzi ją bardzo konwencjonalną ścieżką, bez szans na odświeżenie jej wizerunku.

W czym się ta wizualna strona biblioteki powinna wyrażać?
W zapewnieniu GBP witryny internetowej, a na niej m.in. stworzeniem ‘czytelni wirtualnej’ z ciekawie dobranymi i opisanymi linkami do e-źródeł informacji przydatnymi w środowisku Klimontowa i gminy. Odniesieniem może być biblioteka wirtualna na stronie TPK w punkcie menu: „e-Informatorium”.
I dla ilustracji, najprostszy przykład nowej biblioteki cyfrowej lektur szkolnych ( [link widoczny dla zalogowanych] ), przybliżonej czytelnikom forum TPK w dziale „Między pokoleniami”.

Podobny kształt powinna też posiadać biblioteka szkolna, której również nie widać na nowej stronie ZSP. Czyżby ona tam nie istniała?
Pamiętam, że na zjeździe absolwentów LO z okazji 60-lecia szkoły (czerwiec 2006) przekazałem na ręce Pani Dyrektor Kubik, m.in. tekst pracy dyplomowej do wykorzystania w stworzeniu nowoczesnej witryny biblioteki szkolnej. Mam nadzieję, że podarowany do zbiorów egzemplarz pracy trafił do biblioteki LO?

Czy nie byłoby przyjemnie wejść ze strony szkoły do biblioteki i spotkać tu, np. dobry zestaw stron edukacyjnych przydatnych w nauczaniu poszczególnych przedmiotów, zaczynając od wspaniale przygotowanej pod względem dydaktycznym historii książki i bibliotek, polecanej także polonistom i historykom ( [link widoczny dla zalogowanych] )?
Proszę tam zajrzeć i przekonać się, jak pożyteczne mogłyby okazać się takie strony w nauczaniu młodzieży. Nowocześnie zorganizowana biblioteka, właśnie z tym modułem wirtualnym, to ważny element zabiegów podnoszących poziom kształcenia w ZSP.

Pytanie do p. Doktora Grzegorza P.,
a jakie strony Pan, Panie Grzegorzu poleciłby uwadze nauczycieli wykładających przedmioty z zakresu mat-fiz-chem? Pomijam te, które umieszczono w ‘e-Informatorium TPK’, tu: Biblioteka wirtualna, Dział III. Edukacja.
A może zechcą przyłączyć się do naszej rozmowy także inni klimontowianie, m.in.: Pan Profesor Waldemar Furmanek z Uniwersytetu Rzeszowskiego czy Pan Profesor Mirosław Wciślik z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach? Zapraszam uprzejmie.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Grzesiek
SREBRNY UŻYTKOWNIK
PostWysłany: Pon 22:34, 17 Mar 2008


Dołączył: 17 Gru 2006

Posty: 63
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Większość uczelni przygotowuje ofertę dydaktyczną, z której można skorzystać na odległość.
Nie ma problemu, tak jak za moich czasów, ze znalezieniem np. zadań do rozwiązywania z matematyki czy fizyki, np.:

[link widoczny dla zalogowanych] ,

[link widoczny dla zalogowanych] ,

[link widoczny dla zalogowanych] .

Można spróbować swoich sił. Tym bardziej, że na lekcjach w szkole nie ma teraz za wiele czasu na rozwiązywanie zadań.

Myślę, że uczeń lub nauczyciel umiejący szukać w Internecie, bez trudu znajdzie informacje na interesujące go tematy. Jeśli chodzi o dyscypliny, gdzie wymagana jest pewna precyzja w formułowaniu opisów, definicji itd., trzeba niestety uważać na treści serwowane przez domorosłych redaktorów. W tekstach takich roi się od błędów drobnych, ale i fundamentalnych (vide wikipedia).

O dziwo ostatnio furorę robi youtube, który wszyscy znają raczej z mało wyszukanej rozrywki -pierwszy z brzegu przykład do przedyskutowania na lekcji, a może do samodzielnego powtórzenia:

[link widoczny dla zalogowanych] .

Na youtube jest, poza filmikami z ciekawymi doświadczeniami, dużo animacji pozwalających zrozumieć trudne zagadnienia (np. doświadczenie z dwiema szczelinami i ilustracja idei kolapsu kwantowego:
[link widoczny dla zalogowanych] .


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Grzesiek dnia Pon 23:56, 17 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
tpk6
Administrator
PostWysłany: Wto 20:30, 18 Mar 2008


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

W ostatnim numerze „Poradnika Bibliotekarza” (2008, Nr 3) znajdują się dwa ważne artykuły, na które Panie Bibliotekarki w Klimontowie na pewno zwróciły uwagę, tj. Bogumiły Staniów: Tendencje w rozwoju bibliotek szkolnych na świecie oraz Katarzyny Ślasko, Joanny Cichej: Biblioteki cyfrowe w Polsce.
Zawartość obydwu rozwija i wzmacnia treści naszych postów, które tu zamieszczamy.

W pierwszym z ww artykułów wskazuje się m.in. 5 najczęściej współcześnie akcentowanych funkcji biblioteki szkolnej, a wśród nich następujące dwie:
-informacyjne, kształcące, edukacyjne (budowanie odpowiedniej do potrzeb szkoły i wartościowej kolekcji, tworzenie bogatego i sprawnie obsługiwanego warsztatu informacyjnego, kształcenie użytkowników informacji, pomoc i zachęta do rozwoju własnych zainteresowań i pasji),
- dydaktyczne (poprzez realizowanie zajęć z zakresu edukacji czytelniczej, informacyjnej i medialnej, współuczestniczenie w realizacji programów nauczania oraz wspieranie nauczycieli w pracy dydaktycznej i własnej).”

Powyższe stwierdzenia wynikają z obserwacji światowych trendów, ale przecież nie obcych także polskim bibliotekom szkolnym. Tymczasem nasi forowicze dostrzegają stary księgozbiór biblioteki ZSP. Czy można temu zaradzić bez wielkiego i kosztownego inwestowania?

Słaby i tradycyjny księgozbiór (niewiele nabytków, starzejący się zasób), który Państwa w bibliotece ZSP niepokoi (por. temat: Klasztor), to jeszcze nie powód, by załamywać ręce. Niedobory te można w znacznym stopniu zrekompensować utworzeniem na podstronie biblioteki szkolnej „czytelni wirtualnej” dając szansę skorzystania, przynajmniej części spośród uczniów oraz nauczycieli posiadających w domu dostęp do Internetu (w PL ma go już prawie 40% społeczeństwa), z ogromnego już w tej chwili zasobu bibliotecznego dostępnego w Internecie w wersji online.

Od wiedzy i umiejętności bibliotekarza szkolnego zależy, jakie źródła informacji przydatne w tej sytuacji zaproponuje odwiedzającym stronę biblioteki. Zajrzyjmy zatem do niektórych z nich, by zorientować się w ich przydatności, pamiętając jednakże, że repozytoria te powstały od roku do kilku lat temu i nie wszystkie jeszcze posiadają zasobny e-księgozbiów. Będzie on jednak z miesiąca na miesiąc się powiększał.

I tak, dla nauczycieli:

- Biblioteka Cyfrowa Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (52 publikacje)
[link widoczny dla zalogowanych]

- Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa Akademii Pedagog. w Krakowie (30 publikacji)
[link widoczny dla zalogowanych]

Dla uczniów:

- Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona (dostępnych 9150 publikacji) [link widoczny dla zalogowanych]

- Polska Biblioteka Internetowa (dostępnych 29300 publikacji) [link widoczny dla zalogowanych]

- Małopolska Biblioteka Cyfrowa (9600 publikacji) [link widoczny dla zalogowanych]

- Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa (2800 publikacji) [link widoczny dla zalogowanych]

- Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej (kilkaset publikacji) [link widoczny dla zalogowanych]

- Czy wspominane już kilkakrotnie Wolne lektury (kilkaset publikacji) [link widoczny dla zalogowanych]

W ten sposób biblioteka szkolna zaoferowałaby swoim czytelnikom łącznie ponad 50 tysięcy pełnych tekstów dostępnych w tzw. domenie publicznej (nie podlegających prawu autorskiemu), głównie literatury, która może być wykorzystana w procesie nauczania w ZSP. Powiedzmy, że tych najbardziej przydatnych spośród nich byłoby tylko... 8 tysięcy publikacji. Czy to jednak mało?
A przecież są to zaledwie przykłady, podobnych bibliotek cyfrowych jest w PL ponad 30 z łącznym księgozbiorem liczącym około 170 tysięcy tekstów.

Doliczmy do tego jeszcze łącza (listy, zintegrowane serwisy) do polskich czasopism online, których również tą drogą można bezpłatnie czytać ok. 2 tysiące tytułów.
O zagranicznych zintegrowanych łączach do e-czasopism nie wspomnę, bo tylko w Regensburgu jest ich z całego świata ponad 20 tysięcy tytułów czasopism, z czego 1/3 dostępna jest w pełnych tekstach, także z retrospektywnych roczników, dla każdego nieodpłatnie. Z łączami tymi można zapoznać się na stronie TPK.

Mamy zatem dzisiaj do czynienia z "nadinformacją", narzekanie więc na przestarzały i ubogi księgozbiór b-ki szkolnej nie jest przekonujące.

A co by się stało, gdybyśmy tak zwrócili się z apelem do Pani Bibliotekarki ZSP, by nie zwlekając spróbowała taką podstronę na szkolnej witrynie uruchomić i skorzystać z powyższych sugestii? Zachęcamy Panią, gdyż organizacja dostępu do e-źródeł informacji uznawana jest dzisiaj za równoległą -do tradycyjnego pozyskiwania fizycznych egzemplarzy książek- formę gromadzenia bibliotecznego zasobu informacji. Dodajmy jeszcze do tego apelu prośbę do szkolnego informatyka, by zechciał wesprzeć w tym zadaniu swoją Koleżankę.
Uruchomiono by w ten sposób nową i użyteczną funkcję typową dzisiaj dla współczesnej biblioteki szkolnej.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tpk6 dnia Wto 7:00, 03 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Czw 7:47, 20 Mar 2008






Praktyczny link:

wgląd do spisów treści polskich czasopism bibliotekarskich:

[link widoczny dla zalogowanych]

=======

Inny przydatny link do czasopisma "Biblioteka w Szkole":

[link widoczny dla zalogowanych]

Z.Sz.
Gość
PostWysłany: Pią 16:55, 11 Kwi 2008






Polecam uwadze nową stronę cyfrowych publikacji w formacie 'zinio': książek (w tym audio) i czasopism, gazet.

[link widoczny dla zalogowanych]

Dostępnych tytułów: 1059.

Witryna jest komercyjna, ale ceny o co najmniej 1/3 niższe niż ceny wydawnictw drukowanych.
Może dla kogoś będzie to istotna różnica?
Z.Sz.
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Kultura w Klimontowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Bearshare


Regulamin